Jak założyć rodzinę zastępczą?
Każdego roku nowego, bezpiecznego domu potrzebuje w Stolicy nawet pół tysiąca małych warszawiaków. Jedną z możliwości jest rodzina zastępcza. Poza adopcją jest najlepszym miejscem, do którego może trafić dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej. W Warszawie jest prawie 1080 rodzin zastępczych, które opiekują się ponad 1300 dzieci!
Jak założyć rodzinę zastępczą?
Najważniejszym warunkiem jest gotowość do zaopiekowania się dzieckiem. Małżonkowie lub osoby niepozostające w związku małżeńskim, które są zainteresowane prowadzeniem rodziny zastępczej zawodowej lub rodzinnego domu dziecka muszą skontaktować się z Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie. Tam składają potrzebne dokumenty.
Następnie kandydaci na rodzinę zastępczą przechodzą kilkuetapowy proces kwalifikacji. Jego częścią jest m.in. badanie psychologiczne dotyczące predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, sprawdzenie warunków mieszkaniowych oraz szkolenie. Prowadzi je przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.
Szkolenie obejmuje zagadnienia dotyczące codziennego życia rodzin zastępczych zawodowych i rodzinnych domów dziecka, rozpoznawania różnego rodzaju trudności w funkcjonowaniu dziecka i pracę z nim oraz tematykę związaną z doskonaleniem umiejętności opiekuńczo-wychowawczych i zapobieganie wypaleniu zawodowemu opiekunów.
Na jaką pomoc mogą liczyć rodzina zastępcza?
Rodzina zastępcza może liczyć na bieżącą pomoc i wsparcie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz wsparcie specjalistyczne m.in. lekarza psychiatry oraz neurologa, psychologa, psychoterapeuty. Rodzice zastępczy mogą również liczyć na pomoc w diagnozie pod kątem występowania FAS/FASD, a także innej – w zależności od potrzeb dziecka i rodziny.
Jakie świadczenia przysługują rodzinom zastępczym?
Rodziny zastępcze otrzymują fundusze na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub pełnoletniego wychowanka (od 899 zł do 1361 zł), dodatek wychowawczy (500 zł), dodatek dla dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością (274 zł) oraz dodatkowe środki wynikające z ustawy.
Ponadto opiekunowie dostają świadczenia fakultatywne w zależności od potrzeb dziecka i rodziny, np. dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dziecka, środki na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka lub zdarzeniami losowymi.
Dodatkowo rodziny zastępcze zawodowe i rodzinne domy dziecka otrzymują wynagrodzenie, które określa Uchwała Rady m.st. Warszawy z 9 lutego 2023 r.
Więcej informacji na temat tego, jak zostać rodziną zastępczą w Warszawie znajduje się na stronach: rodzinazastepcza.com.pl oraz facebook.com/warszawapiecza.
Na stronie rodzinazastepcza.com.pl/historie-rodzin-zastepczych zamieszczono także historie warszawianek i warszawiaków, którzy zdecydowali się tworzyć rodziny zastępcze.
UM Foto: Pixabay