Wigilia bez zakupów. Czy niedziela 10 grudnia będzie handlowa?
30 listopada br., Senat przegłosował ustawę dotyczącą przeniesienia niedzieli handlowej z Wigilii na 10 grudnia. Projekt poselski ws. handlowej niedzieli został najpierw przyjęty przez Sejm (29 listopada br.). Autorzy ustawy argumentowali propozycję zmian szczególnym czasem, jakim jest okres Bożego Narodzenia, przygotowanie Wigilii, która w tym roku przypada na niedzielę.
Zakazem handlu w niedzielę 24 grudnia nie będą jednak objęte niektóre rodzaje punktów handlowo-usługowych, takie jak: stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne.
Nowe przepisy są dość klarowne. Jeżeli niedziela handlowa (jedna z dwóch handlowych ustalonych ustawowo przed Bożym Narodzeniem), wypada 24 grudnia, handlowymi niedzielami będą dwie wcześniejsze i to w pełnym wymiarze godzinowym.
EDIT 4.12.2023 r., godz. 12.25: Prezydent RP. 4 grudnia 2023 r., podpisał nowelizację ustawy o handlu w niedzielę.
Ustawa o zmianie terminu niedzieli handlowej została uchwalona i uzyskała podpis Prezydenta RP. Żeby mogła wejść w życie, musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw najpóźniej 9 grudnia 2023 r.
Cześć sieci sklepowych, nie czekając na podpisaną ustawę, zapowiadała, że otworzy sklepy w niedzielę 10 grudnia. Firmy muszą zaktualizować grafiki pracowników.
Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od roku 2018. Punkty handlowe w każdą niedzielę mogą być otwarte tylko wtedy, gdy jedynym sprzedawcą jest właściciel lub członek jego rodziny.
Niedziele handlowe 2024
Przed nami dwie grudniowe niedziele: 10 oraz 17 grudnia 2023 r. A jak sytuacja będzie wyglądać w 2024 r.? Jeżeli przepisy nie ulegną zmianie, niedziele handlowe w 2024 r. wypadają w poniższych terminach
• 28 stycznia
• 24 marca
• 28 kwietnia
• 30 czerwca
• 25 sierpnia
• 15 grudnia
• 22 grudnia
Polacy o zakazie handlu w niedzielę
Polacy w kwestii zakazu handlu w niedzielę są podzieleni. Część osób przyznaje, że chciałoby robić zakupy w niedzielę ze względu na charakter swojej pracy. Inna grupa zwraca uwagę na to, że niektóre punkty i tak w niedzielę pracują, niezależnie od tego zakazu. Należą do nich np. stacje benzynowe. Jeszcze inni mówią o tym, że mogliby pracować w niedzielę, ale chcieliby np. za to wolny poniedziałek. Jest także dużo głosów mówiących o tym, że wolna niedziela oznacza możliwość spędzenia wolnego czasu z rodziną i dzieckiem.
Jak wygląda zakaz handlu w niedzielę w Europie?
Ograniczenia nie obowiązują w Szwecji (z wyjątkiem sklepów monopolowych), Finlandii, Estonii, Litwie, Łotwie, Czechach, Słowacji, Słowenii, Włoszech, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Szkocji oraz na Węgrzech.
Niemal wszystkie sklepy w niedzielę zamknięte są w Austrii i w Niemczech, choć w tym drugim kraju ta zasada nie sprawdza się w strefach przygranicznych. Placówki mogą działać w popularnych miejscowościach turystycznych. W Holandii zakaz należy do władz lokalnych. Odgórnego zakazu handlu nie ma W Luksemburgu i w Hiszpanii, jednak władze lokalne zazwyczaj handlu zakazują.
We Francji mogą być otwarte jedynie małe sklepy, supermarkety mogą prowadzić sprzedaż od 9 do 13, przy czym muszą sprzedawać produkty spożywcze. W Belgii pracują piekarnie i sklepy mięsne, przez kilka godzin przed południem, choć . W Grecji także pracują małe sklepy, duże jedynie przez kilka wskazanych przez władze niedziel. W Anglii, Walii i Irlandii Północnej największe sklepy są zamknięte. Niektóre mogą pracować przez kilka godzin. W Szwajcarii większość sklepów w niedzielę jest zamknięta, z wyjątkiem okresu przedświątecznego. W Portugalii o godzinach pracy sklepów decydują władze lokalne. W Norwegii mogą funkcjonować sklepy do 100 m2 oraz stacje benzynowe.
/om/
Źródło: własne, infor.pl, wiadomoscihandlowe.pl
Foto poglądowe: unsplash.com
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje