Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w nowej odsłonie
Przytulne gabinety i komfortowa przestrzeń do rozmów z młodymi pacjentami – tak zmieniło się centrum zdrowia psychicznego, które znajduje się na terenie Szpitala Wolskiego. Pierwsze spotkania ze specjalistami odbędą się jeszcze w grudniu. Warszawa przeznaczyła na inwestycję blisko 7 mln zł.
Specjaliści alarmują, że w ostatnim czasie liczba młodych osób potrzebujących wsparcia w tym zakresie wzrosła dwukrotnie. Wiemy, że zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży ma wpływ na ich całe życie, dlatego tak ważna jest jak najszybsza i najlepsza pomoc – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.
W Warszawie działa również sieć blisko 30 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Pomoc specjalistów ze Szpitala Wolskiego
W Szpitalu Wolskim od 2021 r. realizowano unijny program środowiskowego wsparcia dla dzieci i młodzieży POWER, którego głównym założeniem była holistyczna pomoc dla pacjentów i ich bliskich na terenie Woli. Tą formą pomocy objęto ponad pół tysiąca rodzin. Ponieważ program unijny dobiega końca, Warszawa chce kontynuować to wsparcie w ramach miejskiego projektu, zmieniając nieco jego formułę.
Na terenie Szpitala Wolskiego znajduje się również Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, które obecnie mieści się w pawilonie nr 11.
Aby zapewnić komfort zarówno pacjentom, jak i personelowi placówki, Warszawa przeznaczyła na przebudowę oraz wyposażenie nowego wolskiego centrum zdrowia psychicznego, niemal 7 mln zł. Jeszcze w grudniu będą się tu mogli zgłaszać pierwsi pacjenci, a co ważne wizyty odbywają się bez skierowania. Placówka oferuje dzieciom i nastolatkom w kryzysie psychicznym m.in. psychoterapię indywidualną i grupową, konsultacje rodzinne, warsztaty i grupy dla rodziców – wylicza prezydent.
Z oferty Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na Woli mogą również korzystać szkoły i inne placówki zajmujące się edukacją i opieką nad dziećmi.
Dr nauk med. Cezary Żechowski, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, kierownik oddziału dziennej rehabilitacji psychiatrycznej dla młodych pacjentów, podkreśla rolę kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysie: – Zaczęliśmy od wsparcia w dramatycznym dla młodych ludzi momencie, jakim była pandemia. Chcemy z zespołem kontynuować pomoc dzieciom i nastolatkom najbliżej ich otoczenia, środowiska, w którym codziennie funkcjonują. Korzystamy z najnowszych narzędzi i rozwiązań terapii, nawiązaliśmy również współpracę międzynarodową z innymi specjalistami w dziedzinie psychiatrii.
Do zapisania się do wolskiego centrum zdrowia psychicznego dla młodych pacjentów, nie jest potrzebne skierowanie, wyjątkiem jest oddział rehabilitacji psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, gdzie skierowanie jest wymagane.
Jak zmieniło się wolskie centrum zdrowia psychicznego?
Jak dodaje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną, zakres inwestycji w Szpitalu Wolskim polegał na przebudowie pomieszczeń pierwszego piętra pawilonu nr 11 i objął kompleksowe prace projektowe, wielobranżowe roboty budowlane oraz zakup i montaż wyposażenia pomieszczeń. W ramach wyposażenia ze środków miasta zakupiono m.in. narzędzia do diagnozy psychologicznej, narzędzia terapeutyczno-diagnostyczne (gry, zabawki, artykuły papiernicze, materace), narzędzia terapeutyczne do wspomagania integracji sensorycznej, technik relaksacyjnych i zajęć wyciszających, sprzęt komputerowy, meble medyczne i meble biurowe.
Po modernizacji piętra, na terenie 460 m kw. powstało 10 komfortowych gabinetów przystosowanych do prowadzenia terapii indywidualnej i rodzinnej, dwie sale do prowadzenia terapii grupowej, gabinet pielęgniarski i zaplecze socjalne. Do dyspozycji pacjentów, w celach terapeutycznych będzie również ponad 120-metrowy taras w budynku oraz plac zabaw i ogród sensoryczny o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m. kw., które znajdują się w pobliżu pawilonu nr 11 na terenie Szpitala Wolskiego – dodaje wiceprezydent Kaznowska.
Pomoc specjalistów w miejskich placówkach
W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków, w Polsce funkcjonuje III poziomowy system. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, w których świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym, przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady. Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.
W ramach tego poziomu w miejskich podmiotach funkcjonuje 8 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży m.in. na terenie Śródmieścia, Woli, Ursusa, Ochoty, Bielan, Białołęki, Wawra.
Gdzie zadbać o zdrowie psychiczne młodych?
Drugi poziom opieki psychiatrycznej obejmuje funkcjonowanie centrum zdrowia psychicznego, gdzie młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń, niż w ośrodkach opieki psychologicznej. Na tym poziomie są pod opieką lekarzy psychiatrów oraz prowadzona jest bardziej zaawansowana opieka terapeutyczna. Centra obejmują opieką psychiatryczną pacjentów, którzy mają już za sobą terapię w ośrodkach pierwszego poziomu referencyjnego. Wsparcie w tym zakresie oferuje 8 miejskich podmiotów leczniczych m.in. poradnie na Żoliborzu, Woli, Ursynowie, Ochocie, Pradze-Północ i Pradze-Południe.
Najbardziej specjalistyczną pomoc w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego (III poziom referencyjny) udzielają wysokospecjalistyczne placówki, do których wymagane jest skierowanie. Adresy podmiotów znajdują się na stronie: nfz.gov.pl.
Źródło i foto: UM