Wydarzyło się w ostatnich 12 miesiącach…
Za nami ciekawy, obfitujący w wiele wydarzeń rok 2023. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej co działo się w ostatnich dwunastu miesiącach w prawobrzeżnej części Warszawy i zaprezentować subiektywny przegląd tego czym żyli mieszkańcy stolicy.
Styczeń
Od 2 stycznia Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego powiększyła się o plac Hallera na Pradze Północ. Wprowadzenie SPPN w tym miejscu zdaniem władz Miasta ma poprawić sytuację parkingową wśród mieszkańców.
Henryk Jerzy Chmielewski, czyli popularny Papcio Chmiel został wybrany patronem białołęckiej Szkoły Podstawowej nr 361 mieszczącej się przy ul. Ruskowy Bród 19. Z propozycją wyboru tego znanego i lubianego rysownika na patrona placówki wyszła Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Warszawy na sesji, która odbyła się 12 stycznia 2023 roku.
Luty
Zarząd Zieleni m. st. Warszawy podpisał umowę na budowę Parku Żerańskiego. Powstanie on na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej – i obejmując swoją powierzchnią ponad 13 ha, będzie największym parkiem w tej części Warszawy. Inwestycja ma zostać zakończona w 2025 roku.
Marzec
Na początku marca uruchomiony został parking „Parkuj i Jedź” przy stacji Metro Kondratowicza. Do dyspozycji kierowców jest sto siedem miejsc postojowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. To siedemnasty obiekt tego typu na terenie Warszawy i czwarty po prawej stronie Wisły.
Na sesji Rady m. st. Warszawy radni Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy zdecydowali o powiększeniu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Temat ten wzbudził wiele kontrowersji i uwag ze strony zarówno osób będących za wprowadzeniem strefy, jak i przeciwników takiego rozwiązania.
Kwiecień
Zespół Szkół nr 74 w Rembertowie zostanie rozbudowany. Modernizacja placówki spowoduje, że zajęcia nie będą musiały odbywać się na zmiany od godz. 7:30 do 20:00. Jeśli budowa nowego budynku szkolnego będzie przebiegać zgodnie z planem, we wrześniu 2024 roku uczniowie klas I-III rozpoczną naukę w nowej przestrzeni.
Maj
Władze Pragi Południe na początku maja poinformowały o jednej z największych i najważniejszych inwestycji sportowych na terenie dzielnicy. Dzięki modernizacji Stadionu „Podskarbińska” będą mogły w przyszłości odbywać się na nim Mistrzostwa Polski, a nawet mityngi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.
Ciąg dalszy pod zdjęciem
Czerwiec
Sto lat temu po raz pierwszy wydano książkę dla dzieci „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka. 22 czerwca na ścianie budynku przy ul. Króla Maciusia 10, naprzeciwko Wawerskiego Centrum Kultury Filii Marysin odsłonięto mural przedstawiający bohatera książki. Malowidło, którego pomysłodawcą jest mieszkaniec Wawra Andrzej Rukowicz zaprojektował Adam Walas, zaś namalowali go Maciej Cobel i Mariusz Malesza.
Pod koniec czerwca dokonano uroczystego otwarcia II Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Grochowskiego im. dr med. Rafała Masztaka przy ul. Grenadierów 51/59. Znajduje się on w Pawilonie I na pierwszym piętrze. Dzięki porozumieniu szpitala z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Grochowie powstało miejsce kształcenia przyszłych medyków – Katedra Diabetologii i Chorób Wewnętrznych.
Lipiec
Aspirant sztabowy Stanisław Siwek, jako jedyny policjant z województwa mazowieckiego, został laureatem XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Stanisław Siwek jest dzielnicowym na terenie osiedla Stara Miłosna w Wesołej.
Sierpień
„Najpiękniejszy kościół w Polsce” – Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 po stu latach od konsekracji doczekała się remontu. Na prace renowacyjne miasto stołeczne Warszawa udzieliło dotacji w kwocie 250 000 zł.
Wrzesień
W połowie września zakończyła się modernizacja cieszącego się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych mieszkańców Białołęki, skateparku mieszczącego się u zbiegu ulic Łączącej i Odkrytej. Obiekt, wybudowany w 2016 roku, poza drobnymi naprawami, nie był dotychczas modernizowany.
14 września władze Wawra podpisały umowę z wykonawcą Parku Aktywności Rodzinnej. To wyjątkowe miejsce dla mieszkańców ma zostać otwarte wiosną tego roku. Wszystkie urządzenia, jakie znajdą się na działce pomiędzy ulicami Lebiodową i Węglarską zostaną wkomponowane w otaczającą zieleń.
Październik
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Placówka dzięki realizacji projektu z budżetu obywatelskiego zyskała książkomat, który stanął w pobliżu Urzędu Dzielnicy. Biblioteka uruchomiła także nową usługę, dzięki której czytelnicy mogą zwrócić wypożyczone książki w dowolnej placówce na terenie dzielnicy, a także odebrać zamówione wcześniej tytuły w wybranym wcześniej miejscu.
W październiku oddana do użytku została nowoczesna tężnia solna w Parku Wiecha na Targówku. Inhalatorium otwarte jest siedem dni w tygodniu w godz. 9:00-17:00. W centralnej części obiektu nie ma solanki. Znalazło się tu urządzenie – halogenerator, które wytwarza suchy aerozol solny w zmiennych warunkach atmosferycznych. Jest to istotne ze względu na sąsiadującą roślinność. Solanka powodując wycieki wodne mogłaby źle wpływać na przyrodę.
Listopad
Przy ul. Mehoffera 72/74 na Białołęce otwarto całodobową placówkę długoterminowej opieki medycznej dla 192 pacjentów w podeszłym wieku. To kolejny dom opieki dla seniorów w tym miejscu. Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze na Białołęce działa od 2013 roku. Funkcjonuje tu także Dzienny Dom Opieki Medycznej.
Rada Dzielnicy Praga-Północ 14 listopada ubiegłego roku przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia do Rady m. st. Warszawy z inicjatywą zakazu nocnej sprzedaży alkoholu na terenie stolicy. Sprawa dotyczy sprzedaży w sklepach. Zgodnie z pomysłem radnych zakaz sprzedaży alkoholu miałby obowiązywać od godz. 23:00 do godz. 6:00. Temat ten zyskał poparcie dzielnicowej Komisji Bezpieczeństwa i Prawa Lokalnego.
Grudzień
W weekend 2-3 grudnia otwarto w „Murowance”, czyli historycznym budynku najstarszej szkoły w Wawrze, Muzeum z Klasą. Powołana do życia przez Fundację na rzecz Wielkich Historii placówka przy ul. Płowieckiej 77 pokazuje przemiany polskiego społeczeństwa w czasie burzliwego XX wieku z perspektywy szkoły, uczniów, nauczycieli oraz rodziców. To pierwsza tego typu instytucja na terenie dzielnicy i unikatowa w skali całego kraju.
Dużo emocji wzbudziło oddanie do użytku nowego przystanku PKP – Warszawa Grochów. Przystanek powstał przy ul. Szaserów w ramach przebudowy linii kolejowej pomiędzy stacjami Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer. Korzystają z niego pasażerowie pociągów podmiejskich kursujących na linii otwockiej. Zmodernizowane zostały również inne stacje Warszawa Wawer, Warszawa Olszynka Grochowska i Warszawa Gocławek.
/Marcin Kalicki/
Foto: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer (otwierające), OSiR Praga-Południe