Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 9-11 lutego 2024 roku
Pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza. Zamiast śniegu deszcz. Mimo to nie warto siedzieć w domu w czasie wolnym. Zwłaszcza, że trochę dziać się będzie po prawej stronie Wisły w najbliższy weekend. Przede wszystkim czeka nas wielkie wydarzenie: 376. Urodziny Pragi. Kilka dni zabawy i rozrywki. Oczywiście wszystkie zebrane przez nas wydarzenia są bezpłatne.
Bazarki i wyprzedaże po prawej stronie Wisły
Bazarki i wyprzedaże na Pradze Północ
Sobota, 10 lutego, godz. 12.00, Nowy Bazar Różyckiego, ul. Targowa 54 – Vintage Market na Nowym Bazarze Różyckiego
Sprzedawcy oferują najlepszą selekcję ubrań, akcesoriów, bibelotów vintage i nie tylko! Tu można znaleźć rękodzieło, sztukę i wszelkie unikatowe produkty, o których nawet nam się nie śniło.
Nowy Bazar Różyckiego jest również miejscem spotkań. Można tu spędzić miło czas z przyjaciółmi i rodziną, psiaki też są mile widziane!
Można też zajrzeć do przybazarowej kawiarni „Czacza Kawa & Matcha” i do „Środka” (tutaj vintage spotyka się z wystawami prac lokalnych artystów i selekcją winyli).
Bazarki i wyprzedaże w Wawrze
Niedziela, 11 lutego, godz. 8.00, Targowisko “Falenica”, Trocinowa 1 – Falenicka Giełda Staroci
Prawdziwa giełda staroci, jakich mało zostało. Tylko antyki / bibeloty / starocie, bez wszechogarniającego zalewu chińskich produktów dzisiejszych targowisk. Do tego rękodzielnicy i artyści… Wszystko to na utwardzonym i zadaszonym terenie, z pełnym węzłem sanitarnym i parkingiem. Na terenie duży wybór punktów gastronomicznych.
Ćwiczenia i zajęcia sportowe po prawej stronie Wisły
Ćwiczenia i zajęcia sportowe na Pradze Północ
Niedziela, 11 lutego, godz. 11.00, Centrum Sztuki Włączającej, ul. Władysława Skoczylasa 10/12 – Zajęcia jogi, medytacji i oddychania z Celą Sobolewską i Martyną Peszko
Joga jest dla każdego, w każdym wieku, w każdej kondycji fizycznej i psychicznej. Jest praktyką ciała i umysłu. W potocznym rozumieniu joga to zarówno zestaw asan, czyli ćwiczeń i pozycji fizycznych, jak i praktyk medytacyjnych, poszukiwania ciszy wewnętrznej. Prowadzące chciałyby połączyć te dwa skrzydła jogi – hatha-jogę i taniec oraz medytację. W tradycji indyjskiej celem jogi jest stan, w którym ustają wszystkie poruszenia umysłu, cisza wewnętrzna, dlatego medytujemy, czyli siedzimy w milczeniu. Joga opiera się na relaksie, uwolnieniu i obserwowaniu myśli oraz wyobraźni. Oprócz podstawowych asan, będzie można nauczyć się prostych ćwiczeń oddechowych – pranajam.
Gry i zabawy po prawej stronie Wisły
Gry i zabawy na Pradze Północ
Piątek, sobota i niedziela, 9-11 lutego, godz. 18.00-19.00 (piątek), 10.00-22.00 (sobota), 11.00-20.00 (niedziela), Różne miejsca na Pradze – 376. Urodziny Pragi
Urodziny Pragi to coroczna impreza zainicjowana kilkanaście lat temu przez praskie społeczniczki i społeczników. Święto nawiązuje do daty 10 lutego 1648 roku, kiedy Praga uzyskała prawa miejskie.
Od daty podpisania przez króla Władysława IV tzw. aktu lokacji mija 376 lat. Praga stała się samodzielnym miastem i zaczęła kształtować swój charakter i wyjątkowość.
W tym roku Praga świętuje swoje urodziny od 9 do 18 lutego. W tym czasie kończy się karnawał, dlatego tegorocznym motywem przewodnim święta są ostatki.
Organizatorzy zaplanowali wiele wydarzeń związanych z historią Pragi:
- spacery, oprowadzania, prezentacje, koncert z praskimi szlagierami;
- kilka akcji specjalnych dla małych i dużych: quiz wiedzy o historii dzielnicy, uroczyste odczytanie aktu lokacji z lalkowymi aktorami z Teatru Baj, otwarte warsztaty,
- sąsiedzki konkurs życzliwości „Praskie Prażyny” i tort.
- i jeszcze coś naprawdę wyjątkowego: Prażaliadę inspirowaną popularnym teleturniejem i bal karnawałowy dla dorosłych Boomer’s Party w rytmie lat. 80. i 90.
Zapracowanych, szukających odpoczynku organizatorzy zapraszają na warsztaty wytchnieniowe z wycinanką, a także zabawy z gwarą praską. Dla tych, którzy chcą poznać miłość swojego życia albo nowych przyjaciół z Pragi przygotowaliśmy Praski Slow Dating.
Warszawiaków czeka ponad tydzień wspólnego świętowania w kilkudziesięciu punktach dzielnicy. Szczegóły wydarzeń i program będą na bieżąco aktualizowane na profilu FB Urodziny Pragi i na stronie www.urodzinypragi.pl w zakładce “TEGOROCZNY PROGRAM”.
Piątek, 9 lutego, godz. 18.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Comfy Karaoke
Comfy Karaoke to wydarzenie, podczas którego każdy lubiący śpiewać może poczuć się dobrze. Każdy, kto chce przełamać strach przed występami na scenie, może to zrobić w kameralnej atmosferze i przy niewielkiej widowni. Organizatorzy zadbają o komfort uczestników – każdy będzie miał możliwość pośpiewać piosenki różnych gatunków i wykonawców. To świetna okazja, by spotkać się w gronie osób, które łączy wokalna pasja.
Gry i zabawy na Targówku
Piątek i sobota, godz. 12.00, Atrium Targówek, ul. Głębocka 15 – Z miłości do walentynek
Święto zakochanych zbliża się wielkimi krokami! Z tej okazji Atrium Targówek zaprasza odwiedzających do romantycznej, walentynkowej scenerii. To doskonała okazja do zrobienia pamiątkowych fotografii i wygrania atrakcyjnych nagród!
W dniach 9 – 17 lutego odwiedzających Atrium Targówek trafi prawdziwa strzała kupidyna! Z okazji walentynek w galerii będzie można wykonać pamiątkowe fotografie w magicznej, romantycznej scenerii.
Do dyspozycji klientów będzie piękny, czerwony garbus, zachęcający by siąść za jego kierownicą. Każdy będzie mógł zrobić zdjęcie i pochwalić się nim w mediach społecznościowych, a także zamieścić je pod specjalnym postem konkursowym na fanpage’u Atrium Targówek na Facebooku. Do wygrania karty podarunkowe o wartości 100, 500, a nawet 1000 zł!
Odwiedzający będą mogli skorzystać także z usługi profesjonalnego fotografa! Sesje zdjęciowe możliwe będą w dniach 14, 16 i 17 lutego, między 12.00 a 18.00. Fotografie wysyłane będą do zainteresowanych w wersji elektronicznej.
Strefa będzie zlokalizowana przy wejściu B i dostępna od 9 do 17 lutego. W walentynki można świętować każdą miłość – nie tylko tę romantyczną. Atrium Targówek zachęca do zrobienia fotografii zarówno z drugimi połówkami, jak i przyjaciółmi czy rodziną!
Koncerty po prawej stronie Wisły
Koncerty na Targówku
Sobota, 10 lutego, godz. 12.00, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Koncert: Karnawał zwierząt
Koncert w wykonaniu uczniów sekcji Mały Muzyk i Keyboard Kids. Tytuł nawiązuje do cyklu miniatur Camille’a Saint Saëns’a i właśnie utwory tego kompozytora usłyszymy wśród wykonywanych przez dzieci kompozycji. W programie koncertu także ciekawe aranżacje muzyczne o zwierzętach i zagadki.
Wystąpią:
- Aniela Jakubiak
- Zosia Augustynowicz
Koncerty w Wawrze
Sobota, 10 lutego, godz. 17.00-18.30, Wawerskie Centrum Kultury Filia Anin, V Poprzeczna 13 – Koncert Walentynkowy “w parze i bez pary”>/b>
Walentynkowy koncert Ewy Gapon i Marcina Mazurka “w parze i bez pary” w Filli Anin Wawerskiego Centrum Kultury
Spacery edukacyjne po prawej stronie Wisły
Spacery edukacyjne na Pradze Północ
Sobota, 12 lutego, godz. 11.00-13.45, ul. Targowa 67 – Najpiękniejsze kamienice Starej Pragi: Brzeska, Jagiellońska, Targowa, Ząbkowska
Spacer edukacyjny. Uczestnicy obejrzą najbardziej urodziwe, imponujące kamienice, powstające wraz z Pragą od najwcześniejszych, z lat dwudziestych lat wieku XIX wieku: te eklektyczne, bogato przyozdobione kiedyś historyzującymi dekoracjami; te secesyjne – choć najczęściej tylko częściowo; i te bardziej umiarkowane w detalu, czyli wczesnomodernistyczne i wreszcie te czarujące nas pięknem nieozdobionej bryły: funkcjonalistyczne. Choć stuletnie, ale często wyposażone od początku w windy i elektryczne dzwonki. Dziś często już mocno podupadłe przez wieloletnie zaniedbania. Jeśli nawet odnawiane, to niestety często bez dbałości o detale, które są podczas remontu usuwane.
Wycieczkę poprowadzi Jarek Spacerolog Praski. Start z ul. Targowej 67 (blisko wyjścia nr 12 ze stacji metra M2 Dworzec Wileński).
Wydarzenie jest bezpłatne, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.
Niedziela, 11 lutego, godz. 11.00, ul. Wileńska 3 – Najpiękniejsze kamienice Starej Pragi: Brzeska, Jagiellońska, Targowa, Ząbkowska
Spacer edukacyjny po Pradze. Uczestnicy poznają tajemnice praskich podwórek i klatek schodowych najpiękniejszych i najciekawszych kamienic przy Wileńskiej, Stalowej, Środkowej, Małej i Strzeleckiej. Przyjrzą się kapliczkom, malowidłom i odbojom w bramach, posadzkom i kutym balustradom oraz dawnym mieszkańcom, prowadzonym przez nich warsztacikom, fabryczkom i odwiedzanym przez nich knajpom. Dowiedzą się, jak się mieszkało tym, którzy mieli stupięćdziesięciometrowe mieszkania od frontu, a jak tym, którzy mieli jeden pokój dla całej rodziny na ostatnim piętrze, poddaszu lub suterynie.
Wycieczkę poprowadzi Jarek Spacerolog Praski. Start – ul. Wileńska 3 (blisko rogu Targowej, 100 m wyjścia ze od stacji metra M2 Dworzec Wileński).
Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.
Wieczory filmowe i spektakle po prawej stronie Wisły
Wieczory filmowe i spektakle na Pradze Południe
Niedziela, 11 lutego, godz. 18.00, Dom Kultury Orion, ul. Egipska 7 – Akademia Filmowa Oriona
Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy oraz Dom Kultury Orion serdecznie zapraszają na kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Akademia Filmowa Oriona”.
Wieczory filmowe i spektakle na Targówku
Niedziela, 11 lutego, godz. 18.00, Scena Zacisze, ul. Młodzieńcza 44 – ToTo Impro
Muzyczny spektakl improwizowany na Warszawskim Zaciszu!
Improwizowane piosenki, gatunki filmowe, wspólne gry z widzami i wiele więcej!
Na klimatycznej scenie w sercu zacisza rozśmieszać będą zawodowi aktorzy-wokaliści z grupy ToTo IMPRO przy akompaniamencie tworzonym przez profesjonalnego muzyka.
Wystawy po prawej stronie Wisły
Wystawy na Pradze Południe
Piątek, 9 lutego, godz. 19.00, PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 – Wernisaż wystawa malarstwa „Akwarela Watercolour 2023/2024”
III edycja wędrującej wystawy Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich
Wernisaż wystawy malarstwa „Akwarela Watercolour 2023/2024”. Sama wystawa potrwa do 16.03.2024.
Piątek, 9 lutego, godz. 18.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Wystawa Małgorzaty Sucheckiej: „WEWNĘTRZNA WĘDRÓWKA”
Wernisaż wystawy prac Małgorzaty Sucheckiej. Sama wystawa jest czynna od 2.02.2024-20.02.2024.
Prezentowane obrazy są moją wewnętrzną wędrówką. Zawierają w sobie pytania, które mnie nurtują w otaczającym świecie. Pytaniem o twarz czy maskę? Następnie pytanie o metafizykę, bo w rzeczywistości nie jesteśmy tylko materią. Wierzę, że w człowieku jest siła większa niż materialna. Nasza materialność bardzo przyciąga jednak uważam, że jesteśmy ponad to. Obrazy z labiryntem z katedry w Chartres, który oznacza wewnętrzną wędrówkę człowieka. W końcu moje symbole, które się wyłaniają między innymi: dziurka od klucza, serce, zapałka. Symbolom nadałam własne znaczenia. Powstawały nie od razu tylko jeden po drugim powoli. Jednym z pierwszych moich symboli jest dziurka od klucza, co dla mnie oznacza tajemnicę. Cytując Edwarda Stachurę „przez dziurkę od klucza można czasami więcej zobaczyć, niż przez szeroko rozwarte podwoje”. Na chwilę obecną ostatnim symbolem jest róża, która dla mnie ma znaczenie piękna i kobiecości, jednak moja wędrówka ciągle trwa i z biegiem czasu mogą powstać nowe symbole – Małgorzata Suchecka.
Wystawy na Pradze Północ
Niedziela, 9 lutego, godz. 18.00-20.00, Pałacyk Konopackiego, ul Strzelecka 11/13 – „Jaki jest świat każdy widzi”
Wystawa fotografii Krzysztofa Gajewskiego.
Zdjęcia powstały podczas wyjazdów Krzysztofa do Tajlandii, do której co roku ucieka przed zimą.
Część wystawy to próba przyjrzenia się mieszkańcom Bangkoku i ich stylowi życia – codziennym czynnościom, sposobom zarabiania pieniędzy czy zwykłemu relaksowi. Mieszkańcy stolicy Tajlandii są uroczymi ludźmi, którzy na pierwszy rzut oka wydają się szczęśliwi i uśmiechnięci, chętnie pozują do zdjęć. Nic nie wskazuje na to, że pod powierzchnią może czaić się coś, czego na co dzień turyści nie widzą. Do tego podziemnego świata zabierze gości druga część wystawy…
Krzysztof Gajewski to mieszkaniec warszawskiej Pragi, reżyser, operator, montażysta, fotograf, grafik, plastyk. Absolwent Szkoły Wajdy, Warszawskiej Szkoły Fotografii, Studium Grafiki Collage. Autor filmów dokumentalnych, teledysków, wystaw fotograficznych, publikacji.
Wystawy w Rembertowie
Sobota, 10 lutego, godz. 11.00-16.00, Dom Kultury “Wygoda”, ul. Koniecpolska 14 – Wystawa modeli z klocków LEGO
Wśród eksponatów zaprezentowanych podczas wystawy znajdą się m.in. pociągi, morskie okręty i modele z Gwiezdnych wojen, a także cała gama różnorakich modeli od małych do tych całkiem pokaźnych.
Wszystkie modele wykonali dorośli fani klocków zrzeszeni w klubie Wawlug.
Będą to jedyne w swoim rodzaju, unikalne konstrukcje, jakich nie zobaczycie w sklepach. Zapraszamy dzieci i dorosłych!
Dla najmłodszych fanów budowania z klocków przewidziana jest strefa budowania z klocków LEGO Duplo.
Wystawa znajduje się w Sali Widowiskowej.
Wystawy w Wawrze
Piątek, 9 lutego, godz. 17.00-18.30, WCK Filia Radość, Powojowa 2 – Wernisaż wystawy „Komiksy są fajne III”
Wernisaż wystawy prac uczestników i uczestniczek sekcji „Komiks i ilustracja” prowadzonej przez instruktorkę Edytę Bystroń. Przekonacie się, że komiksy są nie tylko fajne, ale również mogą wzruszać i prowokować do przemyśleń. Będzie to wyjątkowa okazja, aby podziwiać autorskie pomysły młodych artystów i artystek.
Na wystawie będzie można zobaczyć historie, które zostały opowiedziane za pomocą obrazów i słów. Przyjrzeć się motywom z popkultury z perspektywy dzieci, ich wyobraźni i osobistych upodobań. W pracach poruszonych jest wiele tematów – od zabawnych, czasem absurdalnych aż po głębsze przemyślenia na temat emaptii, przyrody i otaczającego świata.
Zabawy i potańcówki po prawej stronie Wisły
Zabawy i potańcówki na Białołęce
Sobota, 10 lutego, godz. 17.00-20.00, Białołęcki Ośrodek Sportu, ul. Światowida 56 – Impreza karnawałowa
Białołęcki Ośrodek Sportu zaprasza do wspólnej zabawy i tańca podczas Imprezy karnawałowej!
W planach muzyka serwowana przez DJa, wspólna naukę układów choreograficznych w stylach: zumba, jazz, impro czy latino, konkursy taneczne oraz maski karnawałowe dla uczestników.
Organizatorzy zachęcają do przyjścia w kolorowych, pełnych cekinów stylizacjach. Na wszystkich chętnych czekać będzie fotobudka 360 do uwiecznienia tych niezapomnianych chwil.
Zabawy i potańcówki na Targówku
Sobota, 10 lutego, godz. 19.00-21.30, Lodowisko w Parku Bródnowskim – Walentynkowe Silent Disco na Lodzie
Jedno z najbardziej unikalnych wydarzeń zimowych w Parku Bródnowskim! Walentynkowe Silent Disco na Lodzie! wieczór pełny magii, muzyki i szaleństwa.
Wstęp bezpłatny. Wypożyczenie łyżew 7 zł.
/JPN/
Warszawski portal informacyjny, gazeta Mieszkaniec
Lokalny portal informacyjny w Warszawie, gazeta Mieszkaniec
Foto: Pixabay