Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 16-18 lutego 2024 roku
Ale ten czas płynie! Już połowa lutego i karnawał za nami. Za oknami szaro i ponuro, ale to nie znaczy, że mamy siedzieć w domach, prawda? Warto wyjść w wolne dni i spędzić przyjemnie czas. Oto lista ciekawych – naszym zdaniem – i bezpłatnych imprez, które odbywają się w weekend. 16-18 lutego 2024 roku.
Bazarki i wyprzedaże po prawej stronie Wisły
Bazarki i wyprzedaże na Białołęce
Piątek i sobota, 16-17 lutego, godz. 10.00-22.00, Galeria Północna, ul. Światowida 17 – WIELKI ANTYKWARIAT W GALERII PÓŁNOCNEJ
W dniach 16-17 lutego każdy będzie mógł wzbogacić swoje zbiory o unikatowe egzemplarze, które przygotował czołowy warszawski Antykwariat Unikat, łącząc swoje siły z innymi antykwariatami, sklepami winylowymi oraz prywatnymi wystawcami książkowo-płytowymi.
Niedziela, 18 lutego, godz. 12.00-16.00, Galeria Północna, ul. Światowida 17 – Wyprzedaż Garażowa w Galerii Północnej
Wyprzedaż Garażowa w Galerii Północnej,
Bazarki i wyprzedaże na Pradze Południe
Sobota i niedziela, 17-18 lutego, 10.00-18.00, PGE Narodowy – Warszawski Festiwal Plakatów
Warszawski Festiwal Plakatów to:
- raj dla miłośników dobrego designu,
- wyselekcjonowani wystawcy plakatu
- kolekcjonerzy sztuki współczesnej
- stoiska z akcesoriami dla geeków i nie tylko
- wystawcy z książkami, komiksami
Gdzie i kiedy?
- 17 lutego (sobota) – 10.00-20.00
- 18 lutego (niedziela) – 10.00-18.00
- PGE Narodowy
Sobota i niedziela, 17-18 lutego, godz. 10.00-18.00, PGE Narodowy – Festiwal Biżuterii i Dodatków na PGE Narodowym
- Tysiące biżuterii wykonanej min. ze złota, srebra, platyny, z kamieniami szlachetnymi i sztucznymi
- Różnorodność wyboru zarówno dla kobiet jaki i dla mężczyzn
- Strefa szkoleń i wykładów pozwoli Ci zgłębić tajniki jubilerskiego rzemiosła i nie tylko!
- Wyjątkowe wydarzenie w samym centrum Warszawy
Gdzie i kiedy?
- 17 lutego (sobota) – 10:00-19:00
- 18 lutego (niedziela) – 10:00-18:00
- PGE Narodowy, Warszawa
Bazarki i wyprzedaże na Pradze Północ
Sobota, 17 lutego, godz. 12.00, Nowy Bazar Różyckiego, ul. Targowa 54 – Vintage Market na Nowym Bazarze Różyckiego
Sprzedawcy oferują najlepszą selekcję ubrań, akcesoriów, bibelotów vintage i nie tylko! Tu można znaleźć rękodzieło, sztukę i wszelkie unikatowe produkty, o których nawet nam się nie śniło.
Nowy Bazar Różyckiego jest również miejscem spotkań. Można tu spędzić miło czas z przyjaciółmi i rodziną, psiaki też są mile widziane!
Można też zajrzeć do przybazarowej kawiarni „Czacza Kawa & Matcha” i do „Środka” (tutaj vintage spotyka się z wystawami prac lokalnych artystów i selekcją winyli).
Gry i zabawy po prawej stronie Wisły
Gry i zabawy na Pradze Północ
Piątek, sobota i niedziela, 16-18 lutego, godz. 18.00-19.00 (piątek), 10.00-22.00 (sobota), 11.00-20.00 (niedziela), Różne miejsca na Pradze – 376. Urodziny Pragi
Urodziny Pragi to coroczna impreza zainicjowana kilkanaście lat temu przez praskie społeczniczki i społeczników. Święto nawiązuje do daty 10 lutego 1648 roku, kiedy Praga uzyskała prawa miejskie.
Od daty podpisania przez króla Władysława IV tzw. aktu lokacji mija 376 lat. Praga stała się samodzielnym miastem i zaczęła kształtować swój charakter i wyjątkowość.
W tym roku Praga świętuje swoje urodziny od 9 do 18 lutego. W tym czasie kończy się karnawał, dlatego tegorocznym motywem przewodnim święta są ostatki.
Organizatorzy zaplanowali wiele wydarzeń związanych z historią Pragi:
- spacery, oprowadzania, prezentacje, koncert z praskimi szlagierami;
- kilka akcji specjalnych dla małych i dużych: quiz wiedzy o historii dzielnicy, uroczyste odczytanie aktu lokacji z lalkowymi aktorami z Teatru Baj, otwarte warsztaty,
- sąsiedzki konkurs życzliwości „Praskie Prażyny” i tort.
- i jeszcze coś naprawdę wyjątkowego: Prażaliadę inspirowaną popularnym teleturniejem i bal karnawałowy dla dorosłych Boomer’s Party w rytmie lat. 80. i 90.
Zapracowanych, szukających odpoczynku organizatorzy zapraszają na warsztaty wytchnieniowe z wycinanką, a także zabawy z gwarą praską. Dla tych, którzy chcą poznać miłość swojego życia albo nowych przyjaciół z Pragi przygotowaliśmy Praski Slow Dating.
Warszawiaków czeka ponad tydzień wspólnego świętowania w kilkudziesięciu punktach dzielnicy. Szczegóły wydarzeń i program będą na bieżąco aktualizowane na profilu FB Urodziny Pragi i na stronie www.urodzinypragi.pl w zakładce “TEGOROCZNY PROGRAM”.
Gry i zabawy na Targówku
Sobota, 17 lutego, godz. 13.00, Dom Kultury ŚWIT, ul. Wysockiego 11 – Klub Gier Planszowych w Domu Kultury ŚWIT
Klub Gier Planszowych świętuje w lutym swoje 1. urodziny! To już rok wspólnych rozgrywek i spotkań. Z tej okazji organizatorzy zapraszają na URODZINOWY MARATON PLANSZÓWKOWY!
Koncerty po prawej stronie Wisły
Koncerty na Pradze Północ
Piątek, 16 lutego, godz. 20.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Open stage, M65 Jazz Kwadrat
M65 Jazz Kwadrat to kwartet jazzowy, który powstał w 2023 roku. Jego członkowie wywodzą się z różnych środowisk, ale łączy ich wspólna pasja do jazzu. Ich wykonania charakteryzuje duża różnorodność styli: od szybkiego swinga i samby, do leniwego bluesa i spokojnej ballady jazzowej. Program koncertu to kompozycje wielkich twórców jazzu, takich jak Wayne Shorter, Hank Jones, Bronisław Kaper, Cole Porter, Joseph Kosma, George Gershwin i inni w autorskich aranżacjach.
Koncerty w Wawrze
Piątek, 16 lutego, godz. 18.30, ul. Korkowa 119/123 – Człowiek jest od pytań – Kasia Brzozowska; Koncert z cyklu sceny Piosenki Poetyckiej
WCK Filia Marysin serdecznie zaprasza na kolejny koncert z cyklu Sceny Piosenki Poetyckiej autorstwa Adama Tkaczyka. Tym razem wystąpi dla Państwa Katarzyna Brzozowska.
Katarzyna Brzozowska – Kompozytorka, pieśniarka i pianistka, momentami akordeonistka, autorka piosenek. Laureatka wielu ogólnopolskich przeglądów piosenki m.in. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, czy Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Obecnie pracuje nad swoją debiutancką płytą. Na co dzień pracuje z dziećmi i tworzy ceramikę.
Koncert „Człowiek jest od pytań” jest zbiorem zarówno piosenek autorskich, jak i utworów napisanych do wierszy klasyków i współcześnie tworzących poetów. Zabrzmią także kompozycje inspirowane polską muzyką tradycyjną.
Liczba miejsc ograniczona. Sala widowiskowa na parterze.
Koncerty w Rembertowie
Sobota, 17 lutego, godz. 18.00, Biblioteka dzielnicy Rembertów, ul. Gawędziarzy 8 – Koncert “13 randek DaNuty”
Koncert “13 randek DaNuty” w wykonaniu utalentowanej Katarzyny Dąbrowskiej odbędzie się 17 lutego 2024 r. (sobota) o godz. 18.00 w sali widowiskowej Biblioteki dzielnicy Rembertów przy ul. Gawędziarzy 8. Na pianinie akompaniować będzie Urszula Borkowska.
Katarzyna Dąbrowska to nie tylko wokalistka, ale także utalentowana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka konkursu “Pamiętajmy o Osieckiej” (2006) od lat podbija serca publiczności swoim niepowtarzalnym głosem i scenicznym urokiem. Odnosiła sukcesy na przeglądzie piosenki aktorskiej we Wrocławiu, razem z Moniką Węgiel i Agnieszką Judycką tworzyła trio wokalne Amok. Przy wielu koncertach towarzyszy jej Warsaw Tango Group, z którym w 2017 wydała album pt. „Warszawskie Tango Elektryczne”.
Podczas koncertu w Bibliotece zaprezentuje swoje interpretacje piosenek Danuty Rinn.
Trzynaście wybranych do programu utworów stało się pretekstem do snucia rozważań o miłości. A myli się ten, kto twierdzi, że wszystko już na ten temat zostało powiedziane. Większość z nas ma swoją miłosną historię, większość z nas chodziła, chadza lub w końcu pójdzie na jakąś randkę. Wybrane piosenki będą do tego świetnym komentarzem.
Koncerty w Wawrze
Piątek, 16 lutego, godz. 18.30-20.00, WCK Filia Marysin, Korkowa 119/123 – “Człowiek jest od pytań”
Koncert Kasi Brzozowskiej z cyklu Sceny Piosenki Poetyckiej.
Kasia Brzozowska – Kompozytorka, pieśniarka i pianistka, momentami akordeonistka, autorka piosenek. Laureatka wielu ogólnopolskich przeglądów piosenki m.in. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, czy Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Obecnie pracuje nad swoją debiutancką płytą. Na co dzień pracuje z dziećmi i tworzy ceramikę.
Koncert „Człowiek jest od pytań” jest zbiorem zarówno piosenek autorskich, jak i utworów napisanych do wierszy klasyków i współcześnie tworzących poetów. Zabrzmią także kompozycje inspirowane polską muzyką tradycyjną.
Koncert odbędzie się w sali widowiskowej na parterze.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
Spacery edukacyjne po prawej stronie Wisły
Spacery edukacyjne na Pradze Północ
Niedziela, 18 lutego, godz. 11.00, ul. Brzeska 2 –Brzeską i Ząbkowską do Konesera: kamienice, dawne knajpy, street-art i podwórka
Spacer historyczny po Pradze.
Brzeska, gdzie przed wojną mieszkali Żydzi, dorożkarze i kolejarze, to słynna i zarazem osławiona ulica Pragi. Ma miejsca oczywiste i bardzo popularne, ale i sporo mniej znanych. Uczestnicy odwiedzą i takie i takie. Podczas spaceru zobaczą też murale, zwrócą uwagę na zaskakujące wątki w architekturze, usłyszą historie ludzi, którzy mieszkali w praskich kamienicach, gdzie były knajpy, ale i meliny; gdzie był warsztat samochodowy Batalionu Parasol. Z Brzeską związani byli słynny Wicuś Marynarz i bardzo praska pisarka Sabina Sebyłowa. Wspomnimy epizody powstańcze i bazarowe oraz knajpy dawne i wczorajsze, będzie też nieco o nowych lokalach. Potem kawałkiem Ząbkowskiej dotrą do dawnego Monopolu Spirytusowego (obecnie Centrum Praskie Koneser), koło Muzeum Polskiej Wódki.
Wycieczkę poprowadzi Jarek Spacerolog Praski. Start: ul. Brzeska 2 (róg ul. Kijowskiej).
Uwaga! Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane są napiwski dla przewodnika.
Spacery edukacyjne na Pradze Południe
Sobota, 17 lutego, godz. 11.00, al. Stanów Zjednoczonych 59 – Grochowa legendy – na wschód i południe od Ronda Wiatraczna
Spacer edukacyjny po Grochowie.
Grochów to mikstura smaków – na spacerze będzie można zobaczyć więc nie tylko tradycyjne budynki w stylach historyzujących, ale także te modernistyczne, socrealistyczne, a nawet postmodernistyczne i wręcz awangardowe (z grochowskim Guggenheimem na czele). Wyrosły one pośród wcześniejszej tkanki (pod)miejskiej o obliczu małomiasteczkowym, a czasem nieledwie wiejskim, a jej resztki można będzie także zobaczyć. Zobaczymy przykłady wyjątkowego, niepozbawionego uroku chaosu urbanistycznego oraz miejsca kultowe, jak słynne rurki z Ronda Wiatraczna, prawdziwy, żywy bazar przy Męcińskiej, słynną rzeźbę prof. Zielińskiego, zwaną Panienką, neorenesansowy zakład braci Albertynów proj. Stefana Szyllera czy piekarnię Teodora Reicherta, a wreszcie sławne murale z trójwymiarowym jajem Podrobu na czele. Będzie o tym, co przepadło: kolejka wąskotorowa z jej warsztatami, miejsce po pralni i farbiarni Geberów. Będzie też trochę o słodkościach, bo nie tylko legendarne rurki z kremem są tam godne uwagi.
Wieczory literackie po prawej stronie Wisły
Wieczory literackie na Pradze Północ
Sobota, 17 lutego, godz. 11.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Reportażowy Klub Książki: „Chłopki: opowieść o naszych babkach”
Impreza dla wszystkich miłośników dobrego reportażu i dobrej literatury do Reportażowego Klubu Książki. Przeczytaj proponowaną na dany miesiąc książkę i przyjdź o niej porozmawiać.
Tym razem będzie o jednej z najgłośniejszych polskich książek ubiegłego roku – „Chłopkach: opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak.
Wystawy po prawej stronie Wisły
Wystawy na Pradze Południe
Piątek, sobota, 16-17 lutego, godz. 9.00-19.00 PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 – Wystawa malarstwa „Akwarela Watercolour 2023/2024”
Wystawa malarstwa „Akwarela Watercolour 2023/2024”
/JPN/
Warszawski portal informacyjny, gazeta Mieszkaniec
Lokalny portal internetowy w Warszawie
Foto: Pixabay