Klubokawiarnie szykują się do sezonu nad Wisłą
Cieplejsze dni zachęcają do spacerów nad rzeką. Każdego dnia coraz więcej osób odwiedza nadwiślańskie bulwary i korzysta z dostępnych tam atrakcji. W tym sezonie pojawią się dwa nowe punkty, które uzupełnią rozrywkowo-gastronomiczną mapę Dzielnicy Wisła.
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął konkurs na dzierżawę trzech pawilonów na bulwarze gen. George’a S. Pattona w na wysokości ulicy Karowej. W nadchodzącym sezonie będzie można do nich dotrzeć również bezpośrednio z prawego brzegu, nowym mostem pieszo-rowerowym. Na bulwar w okolicy mostu Świętokrzyskiego i pomnika Syreny wraca legendarne miejsce Plac Zabaw nad Wisłą.
Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący sezon nad Wisłą będzie jeszcze ciekawszy i bardziej atrakcyjny. Dotychczasowe miejsca budzą się z zimowego snu. Pojawiają się nowe miejsca, na których zależało wszystkim lubiącym spędzać czas nad rzeką. Otwarte zostaną lokale w okolicy nowego mostu, które będą miały okazję stać się miejscem spotkań mieszkańców prawego i lewego brzegu. Zróżnicowana oferta gastronomiczna i wygodna infrastruktura obiektów sprawi, że czas spędzony na bulwarach przysporzy mieszkankom i mieszkańcom Warszawy jeszcze więcej przyjemności – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.
Co nas czeka w tym sezonie nad Wisłą?
Restauracje w pawilonach na bulwarach poprowadzi Zjednoczone Przedsiębiorstwo Rozrywkowe S.A,, które otworzy restaurację Bella Italia z daniami włoskimi, po sąsiedzku El Chapo z kuchnią meksykańską i kawiarnię Kosmos — Galaktyka Smaku. We wszystkich trzech lokalach podawane będą dania wegetariańskie i wegańskie. Lokale są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Gospodarze zadbają o ekologiczne rozwiązania, zmniejszające zużycie prądu i naczyń jednorazowych.
Na bulwarze Bohdana Grzymały-Siedleckiego powraca Plac Zabaw. To dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli jednej z pierwszych klubokawiarni nad Wisłą. Plac Zabaw poprowadzi dawna ekipa: Stowarzyszenie Plan B i Powiększenie sp. z o.o. wzbogacona o siły zespołu Alternatywnego Klubu Sportowego ZŁY. Konsorcjum do współpracy zaprosiło wiele podmiotów i inicjatyw: Fundację Edukacji Społecznej, Fundację Bęc Zmiana, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Fundację Strefa Wolnosłowia, Fundację Twoja Pasja.
Najmocniejszą stroną Placu Zabaw była zawsze kultura. W czwartki nadal będą odbywać się koncerty – Lado w mieście – festiwal muzyki alternatywnej współfinansowany przez m.st. Warszawę. Dodatkowo zaplanowano plenerowe projekcje kina w ramach Festiwalu Afrykamera oraz spektakle teatralne realizowane przez Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa. Nie zabraknie międzypokoleniowych potańcówek. Ofertę sportową zapewni AKS Zły, oferując m.in. rozgrywki frisbee oraz rodzinne warsztaty ruchowe. Plac Zabaw był wyjątkowym miejscem dla miłośników jednośladów. Cykliści mogą liczyć na weekendowy otwarty warsztat rowerowy. W ofercie lokalu znajdą się również warsztaty, zajęcia edukacyjne dla dorosłych, rodzin i dzieci, wzbogacone o spacery przyrodnicze.
Kulinariami zajmie się ekipa BAM! Korean Street Food, Cuda na Kawałki zaoferują pizzę, a Spółdzielnia Słuszna Strawa poczęstuje daniami z całego świata, tworzonymi przez osoby z doświadczeniem migracji z blisko 60 krajów świata, w tym uchodźczynie i uchodźców z miejsc ogarniętych konfliktem zbrojnym. Dania i napoje serwowane będą w recyklingowalnych naczyniach oraz wielorazowych kubkach.
Lokal został zaprojektowany przez kooperację Praga i BarKa z myślą o charakterze miejsca i potrzebach gości, tak aby każdy mógł poczuć się dobrze. Zadbano o miejsce bez barier architektonicznych, wyposażone w pętle indukcyjne, ale też o możliwość spędzania czasu w ciszy, ciesząc się rzeką.
Dzierżawcy wprowadzili szereg rozwiązań mających chronić przed nadmiernym hałasem. Przede wszystkim poza koncertami Lado w Mieście, imprezy muzyczne planowane są w wersji silent, czyli z użyciem słuchawek. Dodatkowo lokal wyposażony został w kurtyny akustyczne i małą architekturę, tworzącą naturalne bariery tłumiące nadmiar dźwięków.
Wszystkie znane z lat ubiegłych plenerowe miejsca nad Wisłą będą otwierać się sukcesywnie, tak, aby osoby odwiedzające Dzielnicę Wisła mogły wspólnie cieszyć się słońcem, naturą i bliskością rzeki.
Autor: UM
Foto: UM
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje