Warszawskie sokoły przystąpiły do lęgów
W Warszawie spotkać można wiele gatunków dzikich zwierząt. Są wśród nich nawet takie, które kojarzą nam się raczej z lasami czy polami niż z miejską dżunglą. Do takich możemy zaliczyć chociażby sokoły wędrowne. Ptaki te nie tylko przylatują do stolicy, by polować. One mieszkają w niej na stałe i zakładają w nim swoje gniazda. I to co roku w tym samym miejscu!
Cztery warszawskie pary
W stolicy znajdują się w tej chwili cztery gniazda sokołów wędrownych, w tym dwa po prawej stronie Wisły. Są to:
- gniazdo na kominie ciepłowni PGNiG Termika na Żeraniu należące do samca Juniora i samicy imieniem Nela,
- gniazdo na kominie ciepłowni PGNiG Termika-Kawęczyn w Rembertowie, w którym gniazdują Apasz i Czarnooka,
Pozostałe dwa gniazda sokołów, znajdujące się w lewobrzeżnej Warszawie to:
- gniazdo na kominie ciepłowni PGNiG Termika-Siekierki na Mokotowie, należące do Siekierka i Astry,
- i najbardziej znane gniazdo na Pałacu Kultury i Nauki w Śródmieściu, w którym od lat gniazdują samiec Franek i samica Giga.
Sokoły z Żerania, Rembertowa oraz z Pałacu Kultury doczekały się już jaj. Wysiadywanie trwa u tych ptaków około 32 dni, pod koniec kwietnia możemy więc spodziewać się młodych. Oczywiście, jeśli wszystko dobrze pójdzie. Niestety zdarza się, że z tych czy innych przyczyn z jaj nie wykluwają się pisklęta.
Warto wiedzieć, że warszawskie sokoły i ich gniazda możemy oglądać na żywo, dzięki zainstalowanym przy gniazdach kamerach. Można to zrobić wchodząc na stronę Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt.
Sokół wędrowny (Falco peregrinus)
Sokół wędrowny jest jednym z większych przedstawicieli rodziny sokołowatych (Falconidae), do których należy. Dorosły samiec waży od 0,6 do 0,75 kg, mierzy około 41 cm długości, a jego rozpiętość skrzydeł to około 95 cm. Samice tego gatunku są większe od swoich partnerów i ważą od 0,9 do 1,3 kg, mierzą około 49 cm, a ich rozpiętość skrzydeł wynosi około 114 cm. Pióra na grzbiecie u obydwu płci mają barwę łupkowoszarą, natomiast na spodzie ciała są białawe, szczególnie te na piersi. Po bokach głowy znajdują się bardzo charakterystyczne ciemne podłużne plamy, skierowane od nasady dzioba w dół i nazywane wąsami, które kontrastują w białawymi policzkami.
Ptaki te można spotkać na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Niestety w Polsce są zagrożone wyginięciem, a jeszcze sto lat temu na początku XX wieku występowały w całym kraju. Jednak w latach 60. ubiegłego wieku nastąpiło dramatyczne załamanie liczebności sokołów i w pewnym momencie gatunek praktycznie wymarł w naszym kraju. Tylko dzięki staraniom przyrodników możemy dziś podziwiać tego pięknego ptaka, nawet w dużych miastach.
Może wydawać się to dziwne, jednak duże miasto, takie jak Warszawa stwarza sokołom wędrownym bardzo dogodne warunki do życia. Nie brak tu miejsc doskonale nadających się na założenie gniazda, czyli wysokich budynków, takich jak Pałac Kultury i Nauki oraz równie wysokich konstrukcji, takich jak kominy ciepłowni. A ptaki te bardzo lubią gniazdować bardzo wysoko.
Aby ułatwić sokołom rozmnażanie, człowiek umieszcza na tych obiektach specjalne domki, w których bezpiecznie mogą zbudować gniazdo i odchować młode. Tak właśnie jest w Warszawie. Muszą znajdować się w dużej odległości od siebie, ponieważ ptaki te są terytorialne. Ponadto wbrew polskiej nazwie gatunkowej w środkowej Europie sokoły są mniej lub bardzie osiadłe. W Warszawie możemy je zobaczyć również zimą.
Miasta oferują sokołom również obfitość pożywienia. Ich pokarm stanowią ptaki, zwykle wielkości gołębia. Właśnie gołębie są głównym składnikiem diety miejskich sokołów – wszak w miastach ich nie brakuje. Ptaki te polują w locie, pikując w kierunku swoich ofiar ze złożonymi skrzydłami. Mogą wówczas osiągać prędkość nawet ok. 300 km/h!
Na wolności sokoły wędrowne żyją około 18 lat.
/JPN/
lokalny serwis informacyjny w Warszawie, informacje Warszawa, gazeta Mieszkaniec
Źródło: peregrinus.pl
Foto: Pixabay