Urzędnicy sprawdzą legalność korzystania z ujęć wody i gospodarowanie deszczówką!
W całym kraju rozpoczęły się kontrole legalności poboru wody ze studzienek, które znajdują się na terenie ogródków działkowych. Polscy urzędnicy będą sprawdzać również, czy właściciele bądź dzierżawcy posesji odprowadzają deszczówkę do kanalizacji ściekowej. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary pieniężne!
Korzystanie z abisynek tylko za specjalnym pozwoleniem!
Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo wodne z 2017 roku prawo do bezpłatnego korzystania z ujęć wody mają wyłącznie właściciele gruntów, na których te się znajdują, pod warunkiem nieprzekroczenia limitu użycia 5 metrów sześciennych na dobę. Oznacza to, że dzierżawcy Rodzinnych Ogródków Działkowych, by pobierać wodę ze studzienek na swojej działce – tzw. abisynek – muszą posiadać specjalne pozwolenie.
Użytkownicy ROD, którzy podlewają swoje uprawy wodą czerpaną z położonych na terenie ogrodów studzienek, powinni więc mieć się na baczności! Jeśli korzystają z nich bez zezwolenia, łamią prawo! Za co grozi im mandat do 5 tysięcy złotych!
Uzyskanie pozwolenia na korzystanie ze studzienek jest czasochłonne, dlatego wielu działkowiczów nie stara się o nie. A w Polsce zdecydowana większość użytkowników Rodzinnych Ogródków Działkowych tylko je dzierżawi. Dlatego Polski Związek Działkowców zaapelował o zmianę przepisów. Jego zdaniem, najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby zwolnienie użytkowników ROD z obowiązku występowania o pozwolenie wodno-prawne na użytkowanie studzienek.
Kary za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji ściekowej!
Kontroli spodziewać się mogą nie tylko działkowicze, ale również właściciele innych nieruchomości. Tym razem jednak urzędnicy będą sprawdzać, czy odprowadzają wodę deszczową do studzienek kanalizacyjnych, co jest w naszym kraju zabronione! Za łamanie przepisów, grozi w tym przypadku kara grzywny w wysokości nawet do 10 tysięcy złotych!
Co zatem zrobić z deszczówką? Gminy zachęcają do tego, by ją łapać i wykorzystywać np. do nawadniania działek czy ogródków. Jeśli to możliwe należy podłączyć posesję do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Inną opcją jest korzystanie z dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych.
Przy budowie tych instalacji pomóc może program Moja Woda, który pomaga w dofinansowaniu zbierania wód opadowych. Korzystając z niego, można otrzymać dotację między innymi na ich zakup, dostawę, montaż, budowę oraz uruchomienie. Więcej informacji można znaleźć na gov.pl.
/JPN/
lokalny portal informacyjny w Warszawie, wiadomości Warszawa, gazeta Mieszkaniec
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Domiporta, gov.pl
Foto: Pixabay