Pierwszy las Miyawakiego w Warszawie! Rośnie dwa razy szybciej!
W Warszawie stworzono wyjątkowy las, w którym drzewa zostały posadzone metodą znanego japońskiego botanika, Akiry Miyawakiego. Las Miyawaki rośnie w warunkach europejskich dwa razy szybciej, jest 30 razy gęstszy i zapewnia 18 razy większą różnorodność biologiczną niż tradycyjnie posadzony las.
Ponad 2 tysiące roślin na 450 m2
Mikrolas Miyawakiego na Mokotowie zajmuje powierzchnie tylko 450 m2. Znalazło się na nim jednak aż 5 tysiący różnych gatunków roślin, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów. Do nasadzeń wybrano wyłącznie gatunki, które naturalnie występują w Polsce, co jest zgodne z założeniami metody Akiry Miyawakiego. Dlatego możemy w nim podziwiać m.in. klony, graby, dzikie jabłonie, wiązy, lipy i jarzęby. Spośród krzewów natomiast wybrano przede wszystkim takie, których owoce są pokarmem dla ptaków, np. derenie, głogi, trzmieliny, jarzęby czy kaliny.
Nowy las posadzono metodą opracowaną przez Akirę Miyawakiego. Ten znany japoński botanik opracował ją już w latach 70. XX wieku. Jej głównym celem jest szybkie i efektywne przywrócenie lasów na terenach zdegradowanych i przekształconych przez człowieka. Sadzone sposobem Japończyka drzewa i krzewy – choć wydawać się to może niezwykłe – rosną nawet dwukrotnie szybciej niż te sadzone np. na plantacjach leśnych! Metoda Miyawakiego pozwala również ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne, w tym podlewanie.
Inspiracją dla Akiry Miyawakiego były naturalne ekosystemy leśne. Jego metoda zakłada sadzenie drzew i krzewów rodzimych gatunków i odmian zgodnie z siedliskiem na bardzo małej powierzchni i w dużym zagęszczeniu – nawet do siedmiu roślin na metr kwadratowy! Metoda Miyawakiego uwzględnia interakcje i zależności zachodzące między poszczególnymi gatunkami roślin, dlatego do nasadzenia wybiera się gatunki, które wzajemnie się uzupełniają. Ponieważ lasy sadzone metodą Miyawakiego zajmują niewielką powierzchnię nazywane są kieszonkowymi.
Wspólne sadzenie lasu Miyawakiego
Pierwszy w stolicy las kieszonkowy Miyawakiego powstał na placu wejściowym w parku Akcji „Burza” u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego, od strony ul. Bartyckiej. Został posadzony wspólnymi siłami Zarządu Zieleni Warszawy oraz ponad 100 mieszkanek i mieszkańców Siekierek .
Wspólne sadzenie lasu Miyawakiego odbyło się 20 kwietnia 2024 roku, miało charakter warsztatowy i odbywało się pod czujnym okiem pracowników Zarządu Zieleni. Najpierw wolontariusze zapoznali się z ideą mikrolasu Później podzieleni na grupy, wyposażeni w niezbędny sprzęt ochronny i ogrodniczy mieszkańcy przygotowali sadzonki, posadzili i wyściółkowali nowe nasadzenia. Następnie wzięli udział w spacerze po parku, podczas którego zespół projektowy opowiedział o koncepcji i realizacji ich projektu rewitalizacji parku Akcji „Burza”.
W akcji sadzenia uczestniczyli także przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy przekazał ZZW darowiznę w wysokości 85 tysięcy zł. Środki te przeznaczono na przygotowanie terenu pod sadzenie oraz zakup wszystkich niezbędnych materiałów.
Nie pierwszy taki w Polsce
Nowy las u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego nie jest jedynym lasem Miyawakiego w Polsce. Pierwszy powstał w październiku 2021 roku w Rozwarowie. Posadzono go z inicjatywy Fundacji Perspektywa. Rośnie w nim 36 gatunków rodzimych drzew i krzewów, m.in. jawor, dąb, buk, klon, sosna, lipa, porzeczka i czeremcha. Trzy lasy kieszonkowe znajdują się również w Poznaniu. Każdy zajmuje powierzchnię 600 m2 i składa się z 1,5 tysięcy drzewek różnych gatunków. Są to m.in. sosny, lipy, dęby, jarzębiny, graby i jabłonie.
/JPN/
lokalny portal informacyjny w Warszawie, wiadomości lokalne, wiadomości Warszawa, gazeta Mieszkaniec
Źródła: Zarząd Zieleni Warszawy, Spa4Garden
Foto: Zarząd Zielenie Warszawy