Para czapli malgaskich zamieszkała w warszawskim ZOO
Ptaszarnia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie wzbogaciła się o nowych lokatorów. Są nimi rzadkie czaple malgaskie. Para tych ptaków, która zamieszkała w stolicy to jedyni przedstawiciele tego gatunku w naszym kraju! Poza stołecznym ZOO nie posiada ich żaden inny polski ogród zoologiczny.
Nowi lokatorzy stołecznego ZOO
Warszawskie ZOO pochwaliło się na Facebooku swoim nowym nabytkiem. I trzeba przyznać, że ma czym. Czaple malgaskie są bowiem gatunkiem nie tylko rzadko spotykanym w ogrodach zoologicznych (posiada je zaledwie kilka placówek), ale również zagrożony wyginięciem w swoim naturalnym środowisku.
Para tych pięknych ptaków mieszka w tej chwili w budynku, ponieważ na dworze jest dla nich zbyt zimno. Jak tylko jednak temperatury wzrosną, czaple zostaną przeniesione do dużej woliery zewnętrznej. Będą w niej mieszkały razem z malajkami i czaplami okazałymi.
Czaple malgaskie (Ardeola idae)
Ojczyzną czapli malgaskich jest Madagaskar oraz wschodnia Afryka. Ptaki te preferują porośnięte trzcinami podmokłe tereny w pobliżu dużych rzek oraz jezior. Prowadzą głównie samotny tryb życia, rzadko łącząc się w stada. Ich naturalnym pokarmem są ryby, żaby, niewielkie jaszczurki oraz chrząszcze i inne drobne bezkręgowce.
Czaple malgaskie są ptakami o stosunkowo krępej budowie i krótkich nogach. Są naprawdę ładne. W okresie godowym mają śnieżnobiałe pióra, ciemnoniebieski dziób i jaskrawo czerwone nogi, a ich głowy zdobi imponujący czub. Poza okresem lęgowym tylko ich skrzydła i brzuch są białe, reszta ciała jest brązowawa.
Niestety liczebność czapli malgaskich w naturze spada. Przyczyną tego niepokojącego zjawiska jest utrata ich naturalnych siedlisk, gdzie rozmnażają się i żerują. Dlatego zostały uznane za zagrożone wyginięciem. Dlatego duże znaczenia ma ich hodowla w ogrodach zoologicznych. Miejmy nadzieję, że para tych ptaków, która zamieszkała w Warszawie doczeka się potomstwa.
/JPN/
lokalny portal informacyjny w Warszawie, wiadomości lokalne, wiadomości Warszawa, gazeta Mieszkaniec
Źródła: Warszawskie ZOO, ebird.org, Wikipedia
Foto: Warszawskie ZOO