Ogrody Wedla na Kamionku?
Czy skarpa przy północnej linii brzegowej jeziorka Kamionkowskiego zmieni się w przestrzeń parkową? Czy aleja Wedla przekształci się w Ogrody Wedla?
Ponad półtora roku temu wspieraliśmy na łamach „Mieszkańca” inicjatywę upamiętnienia bezinteresownej pomocy, jaką od mieszkańców Pragi-Południe otrzymywali Niemcy – uciekinierzy z NRD. Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia każdy, kto uciekał przez Polskę do Republiki Federalnej Niemiec musiał się zgłosić do ambasady RFN na Saskiej Kępie. Wielu uciekinierom mieszkańcy Warszawy udzielali bezinteresownej gościny i pomocy.
Ćwierć wieku później, ze strony niemieckiej, powstała inicjatywa podziękowania za udzieloną przez Polaków pomoc. 19 września 2014 r. przy dawnej siedzibie Ambasady RFN (ul. Dąbrowiecka 30) zawisła pamiątkowa tablica.
Dziś na naszym portalu informujemy o nowej polsko-niemieckiej inicjatywie – utworzenia Ogrodów Wedla. Koncepcja pod roboczą nazwą „Ogrody Polsko-Niemieckie” jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie powstawania. Ma objąć al. Wedla i pas skarpy nad j. Kamionkowskim.
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie i Miasto Warszawa wraz z polskimi i niemieckimi partnerami planują rewitalizację terenu zieleni zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Skaryszewskiego.
Planowane jest założenie ogrodów, które stanowić będą symbol przyjaźni polsko-niemieckiej. Rewitalizacja pierwszego etapu rozpocznie się w 2017 roku, w rok po zakończeniu roku jubileuszowego z okazji 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między RP a RFN. Następne etapy realizowane będą przez dwa kolejne lata. Projekt będzie odwoływać się do kultury ogrodowej obu krajów i pozostanie stałym elementem warszawskiego krajobrazu parkowego.
W listopadzie ubiegłego roku list intencyjny w sprawie projektu podpisali ambasador RFN Rolf Nikel i wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.
W lutym br. w południowopraskim Ratuszu, Izabela Małachowska-Coqui (na zdjęciu z Magdaleną Przedmojską z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej) przedstawiła projekt autorstwa swojej polsko-niemieckiej pracowni.
Wstępna koncepcja została poddana pod pierwszy osąd przedstawicieli lokalnej społeczności.
Według intencji przekształcona w Ogrody al. Wedla „może stać się centralnym miejscem swobodnych spotkań dla zainteresowanych projektem mieszkańców, środowisk lokalnych i międzynarodowych, zachęcającym do spędzania wolnego czasu wśród zieleni. Cisza i spokój tego miejsca zachęcają odwiedzających do wspólnego, optymistycznego spojrzenia w przyszłość. Partnerzy projektu planują szereg działań edukacyjnych, związanych ze świadomością ekologiczną, do udziału w których już teraz zapraszają zainteresowane instytucje i firmy. Bardzo dużą wagę przywiązują przy tym do poszanowania przyrody – zwierząt i roślin, które się w tym miejscu znajdują. Ważnym elementem założenia będą m.in.: wprowadzenie ochrony drzew przed bobrami czy wprowadzenie roślin czyszczących wodę w jeziorku”.