Małe elektrośmieci – duży problem
Telefony komórkowe, ładowarki, żarówki, baterie, akumulatory – tych drobnych elektroodpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza. Warszawiacy mogą pozbyć się ich w jednym z kilkudziesięciu pojemników ustawionych w miejskiej przestrzeni.
Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE) to specjalne pojemniki, w których mieszkańcy mogą oddać stare baterie i niewielkie elektrośmieci. Ustawione są w łatwo dostępnych miejscach, w niemal wszystkich dzielnicach Warszawy. Pierwsze pojemniki pojawiły się w miejskiej przestrzeni w ubiegłym roku. Tylko w pierwszych miesiącach funkcjonowania zebrano dzięki nim 8 ton odpadów. Obecnie mieszkańcy mają do dyspozycji łącznie 69 takich punktów. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na stronie warszawa19115.pl.
Zakup MPE został sfinansowany w ramach projektu Unii Europejskiej Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana, w ramach którego trzy stolice wymieniają się swoimi doświadczeniami. Więcej o projekcie można dowiedzieć się m.in. z filmu promocyjnego.
Małe elektrośmieci – duży problem
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to źródło szkodliwych substancji, ale również cennych surowców. Oddawanie elektrośmieci tylko w wyznaczonych do tego miejscach zwiększa szansę na ich recykling i ochronę planety.
Co jeszcze można zrobić z elektroodpadami?
Poza MPE stare elektroodpady można oddać także w sklepach z elektroniką, PSZOK-ach, w MPSZOK-ach, Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko i pojemnikach na małe elektrośmieci ElektroEko. Można zamówić odbiór bezpośrednio z domu, dzwoniąc wcześniej pod numer telefonu 22 22 333 00 lub wypełniając formularz online na stronie elektrosmieci.pl. Mieszkańcy mogą także wziąć udział w cyklicznych miejskich akcjach, podczas których elektroodpady wymieniane są na rośliny. Podczas tegorocznych wydarzeń organizowanych w ramach akcji Ekopoukładani zebrano łącznie 23 tony takich odpadów, w tym ponad 2,5 tony baterii.
Więcej o tym, jak pozbyć się elektrośmieci można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.
Edukacja
Ogromną rolę w prawidłowej segregacji odpadów, również elektronicznych, odgrywa edukacja i zwiększanie świadomości mieszkańców. Dlatego tematem tegorocznego konkursu Warszawska Ekoliga, organizowanego przez m.st. Warszawę dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, były właśnie elektrośmieci. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody, a zwycięskie szkoły pomoce dydaktyczne: m.in. monitory interaktywne, mikroskopy czy drukarki 3D. Konkurs również zrealizowano w ramach projektu Capital Cities.
Autor: UM
Foto: UM
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje