Zostałem wezwany do zapłaty grzywny, na którą zostałem skazany
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Zostałem wezwany do zapłaty grzywny, na którą zostałem skazany. Obecnie nie mam pieniędzy. Czy mogę złożyć wniosek o jej umorzenie?
Możliwość umorzenia kary grzywny w części lub całości, w szczególnie uzasadnionych przypadkach przewiduje art. 51 kkw, wówczas gdy skazany nie uiścił grzywny z powstałych po jej orzeczeniu przyczyn od niego niezależnych i wykonanie tej kary w innej drodze okazało się niemożliwe lub stało się niecelowe, a rozłożenie grzywny na raty nie byłoby wystarczające.
Wniosek o umorzenie grzywny można złożyć dopiero po stwierdzeniu przez komornika bezskuteczności jej egzekucji.
Przyjmuje się, że nieposiadanie przez skazanego środków finansowych nie jest podstawą do umorzenia grzywny, gdyż w stanie sprawy musi zaistnieć szczególnie uzasadniony wypadek, za który przyjmuje się zdarzenie powodujące, że rozstrzygnięcie w zakresie grzywny staje się dla skazanego i jego najbliższych nadmiernie represyjne, niesprawiedliwe w odczuciu społecznym (np. pożar, powódź, inna katastrofa lub ciężka choroba, ciężkie kalectwo), które spowodowałoby wydatne pogorszenie sytuacji majątkowej i stanowiłoby poważne zagrożenie dla podstaw egzystencji skazanego i jego najbliższych. (Postanowienie SA w Lublinie sygn. akt II AKzw 412/11).
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi