Półwieczny „Czterdziestolatek”
Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Rafała Dajbora „40-latek. Kulisy kultowego serialu”.
„40-latek. Kulisy kultowego serialu”
Już sam jej tytuł wyjaśnia dokładnie o czym opowiada. Jest to jednak historia nie tylko samego serialu, ale także opowieść o wszystkich okolicznościach, które Jerzego Gruzę i Krzysztofa Teodora Toeplitza doprowadziły do współpracy przy stworzeniu kultowej dziś opowieści o inżynierze Stefanie Karwowskim oraz o tym, jak „40-latek” rzutował i wciąż rzutuje na naszą kulturę, pop-kulturę, jak wpłynął na język polski zasilając go kultowymi powiedzonkami, jak funkcjonuje w przestrzeni Warszawy, w jaki sposób inspiruje badaczy szeroko pojętej humanistyki oraz artystów – warto tu wspomnieć, że w zeszłym roku w Teatrze Rampa Na Targówku odbyła się premiera spektaklu „40-latek. Warszawski musical” wg scenariusza i w reżyserii Joanny Drozdy.
Pretekstem do napisania książki było półwiecze serialu. Zdjęcia ruszyły bowiem wiosną 1974 roku, zaś premiera pierwszego odcinka miała miejsce 16 maja 1975. Niezapomniane kreacje aktorskie stworzyli w nim Andrzej Kopiczyński (Stefan Karwowski), Anna Seniuk (Magda Karwowska), Roman Kłosowski (Roman Maliniak), Leonard Pietraszak (Karol Stelmach) oraz Irena Kwiatkowska (kobieta pracująca). W rolach drugoplanowych i epizodycznych przez plan zdjęciowy przewinął się kwiat ówczesnego polskiego aktorstwa. Serial doczekał się kontynuacji zatytułowanej „40-latek. 20 lat później” (1993).
Choć inżynier Stefan Karwowski kojarzy się głównie z budową Dworca Centralnego i pod koniec serialu zaangażował się w budowę Ursynowa, to jest przecież postacią ważną także dla mieszkańców Warszawy prawobrzeżnej. Wszak uczestniczył w powstawaniu Trasy Łazienkowskiej i Trasy Toruńskiej, czyli arterii, które łączyły (i wciąż łączą) oba brzegi Wisły.
KONKURS
|
Rafał Dajbor
Foto: Rafał Dajbor