Skibidi sigma? Czy oporowy yapping?
Skibidi, sigma, oporowo, yapping to cztery z dwudziestu słów, które znalazły się w finałowej dwudziestce Młodzieżowego Słowa Roku 2024.
Każde pokolenie ma swoje powiedzonka, słowa i zwroty. Być może dla niektórych hejo, nara i baja to przeżytek, ale te słowa nadal są używane. Gdyby w tej chwili nastolatek używający aktualnego młodzieżowego slangu chciał dogadać się z seniorem używając żargonu, mógłby zostać niezrozumiany.
Warto być na bieżąco i znać młodzieżowy język. Tylko uważajmy na nadużywanie takiej mowy, by młodzież nie miała z nas niezłej beki i nie zaliczyła gleby.
Młodzieżowe Słowo Roku 2024
Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, zachęca do oddawania głosów i czeka na nie do 30 listopada. Po tym terminie, w połowie grudnia br., poznamy słowo, które będzie tym specjalnym dla młodzieży.
Co jurorzy sądzą o tegorocznych słowach?
Na liście dwudziestu nominowanych do MSR 2024 znalazły się słowa osadzone w komunikacji młodzieży. Należą do nich: sigma, GOAT, rizz, slay, delulu czy bambik.
– Osiągnęły status jednostek – jak mówią młodzi – „mainstreamowych” i ze względu na pragmatyczną przydatność do szybkiej waloryzacji osób lub zjawisk pozostaną na długo. (…) Ale to humor jest jedną z odwiecznych motywacji do kreowania nowych znaczeń wśród młodzieży, także w socialmediowych społecznościach. Coraz częściej jednak ludyczność produkowanych znaczeń jest celem samym w sobie. Wystarczającym powodem jest bowiem absurd, groteskowość, karykaturalność, wpadające w ucho brzmienie, skojarzone niekiedy z utworem muzycznym, lub kształt graficzny wyrazu, aby znalazły się „w wiralowym trendzie” jednostki, takie jak azbest, czemó, glamur lub fe!in” – powiedziała przewodnicząca jury prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Anna Wileczek.
Na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 można głosować na stronie sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku Zróbcie to oporowo!
Jak brzmią wszystkie słowa tegorocznego konkursu Młodzieżowe Słowo Roku 2024 i jakie jest ich znaczenie?
Czemu za napisanie czemó ciężko będzie dostać „pałę” z dyktanda, a uczeń nie będzie w tym przypadku delulu? Co najwyżej może być fr brat. Zestaw tych słów jest totalnie slay! Niektóre z nich były zgłaszane we wcześniejszych edycjach konkursu.
(pełne definicje znajdziecie na stronie konkursu: sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku)
aura: zespół cech, jakości towarzyszących danej osobie i wpływających na jej odbiór przez otoczenie.
azbest: humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki.
bambik: pogardliwie bądź pobłażliwie o kimś, kto nic nie wie, jest w czymś słaby, niedoświadczony, niedojrzały, wyśmiewany. Inaczej niezdara, nieudacznik, słabeusz, naiwniak.
brainrot: pejoratywne określenie treści kulturowych i stylu komunikacyjnego, tworzonych przez młodych użytkowników TikToka, którzy należą głównie do pokolenia Alfa i są „podłączeni” do mediów społecznościowych.
brat: osoba charakteryzująca się buntowniczą, pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą. Wymykanie się ustalonym konwencjom i oczekiwaniom społecznym, czego symbolem jest także jaskrawy zielono-limonkowy kolor.
cringe: coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak.
czemó: oznacza to samo, co w języku ogólnym „czemu”, wydaje się jedynie mocniej podszyte zdziwieniem oraz przypomina wymowę bliską „czemo”.
delulu: osoba ogarnięta obsesją na jakimś bądź czyimś punkcie, stan psychiczny osoby oderwanej od rzeczywistości, przymiotniki zastępujący określenia: niepoważny, niewiarygodny, szalony.
fe!n / fein / fin: osoba uzależniona (np. od narkotyków, ale nie tylko) lub obsesyjnie czegoś pragnąca.
fr / FR: wyraz aprobaty najczęściej w komunikacji pisanej, ale niekiedy także w ustnej.
glamur: wyraz odnosi się do ubrań w cętki, kiedyś zwane panterką i tiktokowego trendu do stylizacji z użyciem tego wzoru przy dźwiękach utworu Glamour.
GOAT: akronim pochodzący od wyrażenia Gratest of All Time „najlepszy w historii”, używany często w slangu, także w języku mediów, np. w kontekstach sportowych na określenie osób wybitnych w swojej dyscyplinie.
oi oi oi baka: zawołanie wzięte ze świata anime (baka po japońsku odznacza idiotę, głupca) i wykorzystane na całym świecie, jako rodzaj wyzwania, w ramach którego należy w miejscu publicznym (np. szkoła, fast food w galerii handlowej) stanąć na krześle lub stole i z odpowiednią intonacją krzyczeć: „Oi oi oi baka!”, robiąc przy tym głupie miny.
oporowo: robić coś bardzo intensywnie, z zaangażowaniem, najmocniej, najlepiej, całym sobą, do końca.
riz / rizzler / rizz: zespół zalet decydujących o atrakcyjności (także seksualnej) w oczach innych; urok, czar, charyzma.
sigma: określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje.
skibidi: pozbawiony wyraźnego znaczenia, niemal nonsensowny termin pojawiający się często w związkach z innymi słowami i w zależności od kontekstu sugerujący coś fajnego, dziwnego, złego lub zaskakującego.
slay: świetnie, znakomicie, doskonale; określenie czegoś, co robi wrażenie, albo wyrażenie podziwu dla kogoś, kto imponuje, „poraża”, np. atrakcyjnym wyglądem lub jakąś umiejętnością.
womp womp: wyrażenie używane do zasygnalizowania negatywnych emocji, najczęściej braku zainteresowania rozmową lub chęci jej zakończenia.
yapping: w slangowym znaczeniu to ględzenie, paplanie, zbyt długa mowa na jeden temat.
/om/
Źródło: sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku
Foto: Pixabay.com
gazeta Mieszkaniec | prawa strona Warszawy | warszawskie informacje