Najlepsze licea i technika 2025
Miesięcznik „Perspektywy” po raz kolejny przygotował ranking szkół ponadpodstawowych. Poznaliśmy najlepsze licea i technika w Polsce. Jak na tle kraju zaprezentowały się stołeczne placówki oświatowe mieszczące się po prawej stronie Wisły?
Najlepsze licea w kraju
Niezmiennie od lat numerem jeden w kraju jest warszawskie XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Nie zmieniły się także miejsca kolejnych szkół w rankingu. V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego z Krakowa zajęło drugie miejsce, XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina – trzecie. Z dziesiątego miejsca na czwarte awansowało w tym roku stołeczne IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej. Podobnie jak w 2024 roku piątą lokatę utrzymało III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Warszawskie technikum znów w czołówce
W rankingu techników pierwsze miejsce otrzymało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II z Kleszczowa. Na drugą pozycję z czwartej awansowało krakowskie Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Na najniższym stopniu podium (spadek z drugiego miejsca) uplasowało się Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego (Warszawa). Czwarte w tegorocznym rankingu jest Technikum nr 7 im. Gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu, a na piątym miejscu znalazło się lubelskie Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 roku.
Najlepsze licea w Warszawie
W Warszawie nastąpiły duże przetasowania. O ile nie zmienił się lider – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, o tyle na kolejnych miejsca już jest rotacja. Na drugim miejscu znalazło się XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego, które w ogólnopolskim rankingu awansowało z dziewiątej na siódmą pozycję, a trzecią najlepszą placówką oświatową ze stolicy jest w tym roku 2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO (spadek z siódmego miejsca na dziewiąte). Na dziesiątym miejscu w Polsce znalazło się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV (w ubiegłym roku ósma pozycja), zaś na trzynastym LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” (awans z trzydziestego siódmego miejsca). Czołową piętnastkę w kraju zamyka II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego. Pozycje wszystkich stołecznych liceów można znaleźć tutaj: https://2025.licea.perspektywy.pl/rankingi/ranking-glowny-liceow.
Po prawej stronie Wisły
Wśród placówek znajdujących się w prawobrzeżnej części miasta stołecznego najlepiej od kilku ostatnich lat wypada VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV. Kolejne w rankingu są: XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy (dwudzieste pierwsze miejsce w stolicy), Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia (dwudzieste piąte miejsce w Warszawie), „Żagle” Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Sternik (dwudziesta siódma pozycja) oraz XXXV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa (spadek z dwudziestego czwartego miejsca na trzydzieste czwarte).
Warszawskie technika górą na Mazowszu
Cztery z pięciu pierwszych techników w województwie mazowieckim to stołeczne placówki. Najlepsze jest Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego. Na drugim miejscu znalazło się radomskie Technikum należące do Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Bohaterów Westerplatte, a na trzecim – Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku. Tuż za podium uplasowało się Technikum Kinematograficzno-Komputerowe im. Krzysztofa Kieślowskiego. Piątą pozycję wywalczyło natomiast stołeczne Technikum Elektroniczne nr 1. Ranking techników na Mazowszu znajduje się tutaj: https://2025.technika.perspektywy.pl/rankingi/ranking-mazowiecki.
/Marcin Kalicki/
Źródło: „Perspektywy”, fot. UD Praga-Północ