Czy dziecko, nad którym zostałem dawno temu pozbawiony władzy rodzicielskiej i nie mam z nim żadnego kontaktu, będzie po mnie dziedziczyć?
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Czy dziecko, nad którym zostałem dawno temu pozbawiony władzy rodzicielskiej i nie mam z nim żadnego kontaktu, będzie po mnie dziedziczyć?
Tak, dziecko, nad którym został Pan pozbawiony władzy rodzicielskiej, nadal będzie po Panu dziedziczyć zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego. Art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych”. Z kolei zgodnie z § 2 „jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.
Zatem pozbawienie władzy rodzicielskiej nie wpływa na prawo do dziedziczenia, gdyż podstawą dziedziczenia są więzy krwi, a nie zakres władzy rodzicielskiej.
Jeżeli dziecko rodzica pozbawionego władzy rodzicielskiej zostanie przysposobione, to wówczas przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim (art. 936 § 2 k.c.).
Jeżeli chciałby Pan wykluczyć dziecko z dziedziczenia oraz pozbawić możliwości uzyskania zachowku, można rozważyć sporządzenie testamentu i w jego treści wydziedziczyć dziecko oraz jego zstępnych. Należy jednak pamiętać o treści art. 1008 k.c., wskazujący na możliwe przyczyny wydziedziczenia, które powinny wynikać z treści testamentu.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi