Floriańska pełna rzemieślników
Jak co roku w drugą niedzielę maja spotkamy się na ulicy Floriańskiej, która zamieni się w miejsce pełne rzemieślników, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Już w niedzielę, 11 maja, ulica Floriańska na Pradze-Północ zamieni się w tętniący życiem Jarmark Floriański. Jarmark to przede wszystkim wydarzenie, podczas którego rzemieślnicy mogą pokazać szerokiej publiczności i zaprezentować swoje dzieła. Praga-Północ słynie z niepowtarzalnego klimatu. Ten klimat tworzą zabytkowe kamienice, urokliwe ulice takie jak ulica Stalowa, ale to przede wszystkim ludzie. Praga to prawdziwe zagłębie warszawskiego rzemiosła – od Ratuszowej, przez 11 Listopada, aż po Kijowską można spotkać szewców, cukierników, tapicerów czy szklarzy. Część z nich pojawi się na Jarmarku Floriańskim. Wzdłuż ulicy Floriańskiej rozstawią się stoiska z artykułami spożywczymi takimi jak choćby rzemieślniczy chleb, z biżuterią, ceramiką, sztuką, artykułami codziennego użytku. Będzie tego sporo i każde stoisko warto odwiedzić. Jarmark rusza już od godziny 9.00 i potrwa do wieczora.
Rap po prasku
O godzinie 14.00 rozpoczną się animacje dla dzieci, także młodsi mieszkańcy Dzielnicy również znajdą dla siebie miejsce do ciekawego spędzenia czasu. A od godziny 15.00 zaczną się koncerty na jarmarkowej scenie. Jako pierwsza wystąpi formacja Dobre Flow, dobrze znana praskiej publiczności. To zgrany kolektyw 4 zespołów – Hope4Street, NePalTyle, Lament i Vera Icon różnorodnych jak 4 strony świata dźwięków. Grają mieszankę rapu, elektroniki, soulu, folku soczyście okraszoną śpiewem na głosy przy akompaniamencie własnych bitów i instrumentali. Każdy z nich jest inny – to kompletne fusion brzmień, energii i autentyczności.
„Boskie Buenos” na Pradze
O 16.00 do tańca porwie zespół Ex Maanam. Muzycy, którzy grali z Korą przez wiele lat powrócą z przebojami takimi jak „Kocham Cię, kochanie moje” czy „Boskie Buenos”. Podczas jarmarkowego koncertu usłyszymy dużo, dużo więcej. Zaśpiewają hity, które są kanonem polskiej muzyki rockowej. To prawdziwa gratka dla fanów dobrego rocka, aby usłyszeć muzyków na żywo.
Floriana otrzymuje…
O 17.30 ogłosimy wyniki obrad Jury i poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Floriana. To wyróżnienie, które mogą otrzymać osoby, instytucje czy organizacje za wkład w promocję Pragi-Północ. Pierwsze Floriany przyznano w 2009 r. Premierową statuetkę zaprojektowaną i wykonaną przez Marka Czarneckiego, otrzymał Paweł Elsztein – dziennikarz, varsavianista, pisarz, fotografik i lotnik. Po nim Floriana otrzymali m. in.: Tomasz Szczepański – współzałożyciel Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, ks. Wiesław Kania – kapłan, nauczyciel, wychowawca, twórca Oratorium Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Radio Warszawa, Miejski Ogród Zoologiczny, Kapela Praska, hufiec Chorągwi Stołecznej ZHP
im. Wigierczyków.
A na koniec Sławomir
Jarmark zakończy się z przytupem koncertem Sławomira, autora hitu „Miłość w Zakopanem” (godz. 18.00). Przy tym koncercie już nie sposób będzie ustać w miejscu. Sławomir porywa tłumy, a przy tym jego występy są pełne humoru i dystansu. Wstęp na Jarmark Floriański jest bezpłatny.
Zmiany w organizacji ruchu
W związku z Jarmarkiem Floriańskim wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, które zaczną obowiązywać od soboty 10 maja 2025 r. od godz. 20.00. Ulica Floriańska zostanie zamknięta dla ruchu i będzie obowiązywał zakaz parkowania. Na odcinku drogi od ulicy Floriańskiej do Jagiellońskiej wzdłuż Alei Solidarności również obowiązywać będzie zakaz parkowania i wprowadzony zostanie tam ruch dwukierunkowy z sygnalizacją świetlną przy ulicy Jagiellońskiej. Zmiany w organizacji ruchu potrwają do poniedziałku 12 maja 2025 r. do godz. 5.00.
Materiał informacyjno-prasowy Dzielnicy Praga-Północ
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje