Zlikwidujmy miejsca, które chcą nam dopiec!
Na ich to, mieszkańców wniosek, Zarząd Zieleni Warszawa rozpoczął likwidację nieprzepuszczalnych nawierzchni. W ostatnim czasie rozpłytował 1339 m. kw.
takiego terenu. Wszystko w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego 2024 r.
Rozbetonowanie Pragi
Według informacji ZZW, najwięcej prac wykonano na Pradze-Północ przy ulicach: Inżynierskiej (przy ul. Wileńskiej), Namysłowskiej, Dąbrowszczaków, Ratuszowej i Radzymińskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Grodzieńską). Betonu ubyło również na Pradze-Południe przy ul. Grochowskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Podskarbińską, Międzyborską i Terespolską), a także na ul. Międzyborskiej (przy ul. Turbinowej oraz między ul. Wąwolnicką i Sygietyńskiego). Zazieleniło się również na placu Wileńskim, na którym pojawiły się grusze drobnoowocowe oraz platany klonolistne, a także róże, tawuły japońskie i byliny.
O Warszawie z betonu pisaliśmy w ubiegłym roku. Czy coś się zmieniło w miejscach, które nie dają warszawiakom wytchnienia? Niestety Plac Szembeka, Rondo Waszyngtona, Plac Teatralny nadal z utęsknieniem czekają na upały, by „dopiec” mieszkańcom.
Częściowej metamorfozie uległ Plac Bankowy. W marcu br. rozpoczął się proces jego zazieleniania. Remontowane są chodniki, rozbetonowane przestrzenie zyskają kwiatowe kompozycje.
– Projekt zieleni powstawał w ścisłej współpracy z Konserwatorem Zabytków, który także miał wpływ na dobór gatunków roślin – czytamy w komunikacie Miasta. Metamorfozie ulegnie otoczenie pomnika Słowackiego – pojawi się tu rabata kwiatowa obsadzona kosmosem zwanym Warszawianką. W otoczeniu postumentu zostanie skuty cały beton, pojawią się tu także krzewy oraz rabata daliowa.
Jak na rozbetonowywanie Warszawy reagują mieszkańcy?
– Niesamowite, że takie rzeczy muszą zgłaszać mieszkańcy [projekty z budżetu obywatelskiego – przyp. red.]. – Czas w takim razie na pl. Szembeka. – Może należy pomyśleć o usunięciu betonu w Parku Bródnowskim? Po co to? Dopiero był remont, zamiast wodoprzepuszczalnej nawierzchni jest betonoza. – Każde rozbetonowanie cieszy! – Najpierw zabetonowali co się dało, żeby teraz rozbetonować, czy to jest normalne? Nie można było od razu robić ścieżek z materiałów, które przepuszczają wodę? – Kiedy przestaniemy się gotować na Placu Szembeka? – czytamy w mediach społecznościowych.
Rozbetonowanie Placu Szembeka
W kwestii rozbetonowania Placu Szembeka zwróciliśmy się z pytaniem do Przewodniczącej Rady Dzielnicy Praga-Południe Bożeny Manarczyk.
– Interpelacja, która wpłynęła do Urzędu Dzielnicy będzie rozpatrywana w najbliższym czasie. Ważnych jest w tej sprawie kilka kwestii. Pod placem Szembeka znajduje się strategiczna infrastruktura, która uniemożliwia klasyczne sadzenie drzew. Służby urzędu pracują nad rozwiązaniem problemu praw autorskich związanych z projektem i aktualnym wyglądem placu, co uniemożliwia gruntowne przeprojektowanie placu. Warto przypomnieć, że wybrany projekt placu był poddany konsultacjom z mieszkańcami. Pod głosowanie został przywrócony projekt z Budżetu Obywatelskiego, który po zmianach uwzględni rozpłytowanie terenu wokół fontanny, posadzenie tam trawy, krzewów oraz postawienie donic z drzewami. Na terenie od ul. Grochowskiej do Kordeckiego odbywają się spotkania z mieszkańcami i tu w grę wchodzi postawienie donic z kwiatami. Sprawdzany będzie także stan istniejących brzóz, które prawdopodobnie są puste w środku i nie wyklucza się w tym miejscu nowych nasadzeń.
W 2025 r. ZZW planuje rozpłytowanie kolejnych około 3 tysięcy m. kw. w ramach realizacji kolejnych projektów z budżetu obywatelskiego.
/MaG/
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje