Kocioł na gaz czy ekogroszek? Które rozwiązanie wybrać?
Niezależnie od tego, czy planujesz budowę domu, czy jesteś na etapie wymiany sposobu ogrzewania, zanim podejmiesz decyzję, warto przeanalizować dostępne opcje. Piec na gaz płynny i kocioł na ekogroszek to najczęściej wybierane metody. Jakie są ich najważniejsze wady i zalety oraz z jakimi kosztami się wiążą? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, które paliwo będzie bardziej opłacalne w twoim domu.
Co to jest ekogroszek?
Ekogroszek jest rodzajem stałego paliwa wytwarzanego z węgla brunatnego lub kamiennego. To sprawia, że jest to opał traktowany jako następca popularnego węgla. Czym się jeszcze różni? Przede wszystkim ekogroszek został odpowiednio przygotowany, by dopasować się do współczesnych instalacji grzewczych. W trakcie obróbki ekogroszek jest oczyszczany, by mieć mniej negatywny wpływ na środowisko i być bardziej ekologiczny niż węgiel.
Kto powinien postawić na ekogroszek?
Piece na ekogroszek są coraz częściej spotykane w domach ze względu na atrakcyjną cenę zakupu, komfort użytkowania i możliwość zautomatyzowania ogrzewania. Kształt pieca oraz wbudowany pojemnik na paliwo stałe sprawia, że wygodnie i prosto się go obsługuje.
Jakie wady ma kocioł na ekogroszek?
Podczas projektowania czy profesjonalnej modernizacji kotłowni warto pamiętać, że ekogroszek, choć ma wiele zalet, nie jest również pozbawiony wad. Przede wszystkim jest dość szkodliwy dla środowiska, a do jego przechowywania potrzebna jest spora przestrzeń.
Ogrzewanie gazowe – jakie zalety ma kocioł gazowy?
Kolejną metodą na ogrzewanie domu jest inwestycja w kocioł gazowy. Do jego uruchamiania stosuje się gaz ziemny, pochodzący z sieci lub z butli. Dużą zaletą korzystania z kotła podpiętego do sieci gazowej jest produkcja mniejszej ilości szkodliwych substancji. Taki piec jest sporo mniejszy, a więc również wygodniejszy. Na rynku znajdziemy wiele odmian kotłów gazowych, np. konwencjonalne, jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, kondensacyjne, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Taki wybór sprawia, że łatwiej będzie znaleźć odpowiedni dla domu określonej wielkości czy potrzeb domowników. Dodatkowo jest to rozwiązanie bezpieczne. Wysokiej jakości kotły gazowe nie wydzielają szkodliwych substancji do atmosfery.
Jakie wady mają kotły gazowe?
Sprawdzone kotły gazowe zamontowane i poddawane regularnym kontrolom przez profesjonalną firmę zapewniają optymalne wykorzystanie opału, przez co zyskują coraz więcej zwolenników. Są najnowocześniejsze i najbardziej przyjazne środowisku, ale mają też pewne wady. Przede wszystkim wyższa jest cena przygotowania instalacji. Należy również pamiętać, że ostateczny koszt korzystania z ogrzewania i kuchenki gazowej uzależniony jest od centralnych cen gazu, które są zależne również od działań politycznych i sytuacji gospodarczo-ekonomicznej.
Ekogroszek czy gaz – jaki rodzaj paliwa będzie tańszy?
Ogrzewanie gazem płynnym czy może tradycyjny węgiel w nowoczesnej wersji ekogroszku? Który opał będzie tańszy? Aby skutecznie porównać koszty obu paliw, musimy wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu opału, ale również budowy i konserwacji całej instalacji. W obu przypadkach potrzebujemy specjalnych kotłów na ekogroszek lub paliwo. Rynek oferuje nam różne modele pieców, ale ich ceny mogą być dość podobne. Nie damy jednoznacznej odpowiedzi, co się bardziej opłaci, bo zawsze trzeba to analizować w odniesieniu do konkretnego domu i jego mieszkańców.
Które ogrzewanie jest bardziej ekologiczne – ekogroszek czy gaz?
Oprócz aspektów ekonomicznych, podczas podejmowania decyzji o tym, jakie ogrzewanie najlepiej sprawdzi się w domu, należy również przeanalizować jakość surowca, ilość zanieczyszczeń, jakie powoduje czy ilość dwutlenku węgla, które emituje. Ważna jest czystość powietrza w domu, jakie zostawia. Bardziej przyjazny dla środowiska będzie niewątpliwie gaz. Emisja zanieczyszczeń zależy również od jakości węgla i ekogroszku, po jaki sięgniemy. Nie można zapominać, że podczas spalania ekogroszku powstanie również szkodliwy dwutlenek siarki.
Kto powinien sięgnąć po kocioł gazowy, a kto po kocioł na ekogroszek?
Tak, jak już wspominaliśmy, wybór najlepszego rodzaju opału należy traktować bardzo indywidualnie i dopasowywać do wielkości, lokalizacji domu, sposobu jego użytkowania oraz wielu innych czynników. Przed ostateczną decyzją warto również zapoznać się z artykułem na blogu Proserwisu o tym, jaka jest żywotność kotła gazowego i co na nią wpływa.
Piec gazowy może sprawdzić się lepiej w miastach, a ogrzewanie na ekogroszek poza miastami i na terenach wiejskich. Ten drugi może się okazać nieco tańszy w użytkowaniu, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Koszt paliwa zawsze na koniec będzie decydującym czynnikiem obok wydajności, metod składowania, wielkości zbiorników czy ilości odpadów.
Artykuł sponsorowany
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje