Drewniakowi na ratunek
Ostatni lokator został wymeldowany, a p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki zalecił pilny remont. Czy zabytkowy „drewniak Burkego” wreszcie odzyska dawny blask?
Dzięki zaangażowaniu Praskiego Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów” oficyna przy ulicy Kawęczyńskiej 26 w 2015 roku została wpisana do rejestru zabytków.
– Drewniak, który, jak podają niektóre źródła, mógł zostać zbudowany nawet przed 1900 rokiem, jest bardzo cenny i dobrze się stało, że został uznany za zabytek. Wymaga remontu – od dawna było wiadomo, że jest w złym stanie. Pojawił się grzyb, a jego drewniane elementy konstrukcyjne coraz bardziej się przekrzywiają. Jest cenny, bo jest reliktem dawnej zabudowy Pragi. Mówi się o nim „drewniana kamienica” – jest to pozostałość po budownictwie pierzejowym, drewnianym, wielorodzinnym, które stało obok kamienic i które niemal całkowicie zniknęło w latach 60. i 70., kiedy modernizowano Pragę i rozbierano drewniaki – stwierdza w rozmowie z „Mieszkańcem” przewodnik Karol Bulski z grupy Praska Ferajna.
Drewniane budynki zniknęły z takich ulic, jak: Targowa czy Stalowa. Do tego w przypadku drewniaka Burkego nie mamy do czynienia z domem frontowym, ale oficyną, co wskazuje, że jest to dom typowo miejski. Warta zachowania i eksponowania jest także drewniana sznycerka, gzymsy wraz z podwórkiem. Dziś patrzymy na niego jak na osobliwość, ale jest to „kawał historii”.
Budynek przy ulicy Kawęczyńskiej 26 to jedyny na Szmulowiźnie i jeden z dwóch na Pradze zachowany do naszych czasów drewniak z przełomu XIX i XX wieku. Drugi znajduje się przy ulicy Środkowej 9.
Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ, ostatni mieszkaniec został wykwaterowany do mieszkania zastępczego i budynek nie jest zamieszkały. Czas więc na niezbędną renowację.
Na swoim profilu na FB, p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki napisał, że zależy mu na tym, aby remont oficyny Burkego zaczął się jeszcze w tym roku. Jak podkreślił, to ostatni moment na takie prace.
– Ze względu na zły stan techniczny oficyny, Stołeczny Konserwator Zabytków zobowiązał dzielnicę do wykonania prac zabezpieczających budynek. Obecnie Zakład Gospodarowania Nieruchomościami przeprowadza niezbędne prace budowlane, m.in. poprzez wzmocnienie więźby dachowej i obróbki blacharskie – potwierdza w rozmowie z reporterką „Mieszkańca” rzecznik prasowy Pragi-Północ Karol Szyszko. – Zarząd dzielnicy podjął decyzję o zachowaniu funkcji mieszkalnej budynku z możliwością przeznaczenia go na cele społeczne, np. mieszkań chronionych czy noclegowni.
Burmistrz Wojciech Zabłocki wystąpił do dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych z prośbą o wsparcie finansowe planowanej rewitalizacji budynku.
Anna Krzesińska
Drewniak Burkego, ul. Kawęczyńska 26