Już nie zapomnisz mnie
Piosenką „Już nie zapomnisz mnie” w wykonaniu saskokępskiego chóru Epifania rozpoczęło się wczoraj wieczorem (21 czerwca) uroczyste otwarcie „Zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich”.
To jedna z najbardziej znanych piosenek wykonywanych przez Aleksandra Żabczyńskiego. Pochodzi z jednej z popularniejszych przedwojennych komedii romantycznych „Zapomniana melodia”, w której aktorowi partnerowała Helena Grossówna. W Zaułku przechodniów wita jednak zdjęcie pary pochodzące z filmu „Manewry miłosne”, w którym Maria Żabczyńska wcieliła się w rolę Cyganki.
Udało się je tam zamieścić na bilbordzie dzięki Filmotece Narodowej.
Zaułek mieści się na początku ulicy Walecznych (przy Wale Miedzeszyńskim). Jego otwarcie to wynik dwuletnich starań Przemysława Popkowskiego, który dwa lata wcześniej doprowadził do odsłonięcia tablicy poświęconej Aleksandrowi Żabczyńskiemu przy ul. Łotewskiej 4 (sto metrów dalej).
– Zapomnieliśmy wtedy o pani Marii, więc teraz tym skwerem chcemy uczcić także jej pamięć – powiedział podczas uroczystości.
W jej trakcie fotograf wykonał specjalne zdjęcie całej obecnej w Zaułku saskokępskiej społeczności oraz gości, wśród których nie zabrakło Przemysława Kiełmińskiego – siostrzeńca Marii Żabczyńskiej oraz wnuka brata Aleksandra Żabczyńskiego.
Uroczystość zakończył występ Łukasza Jemioła, który przypomniał przedwojenne szlagiery, także te pochodzące z przedwojennych filmów.
Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Pan Tomasz Kucharski.
Aleksander Żabczyński – przedwojenny amant, aktor, piosenkarz znany z takich filmów jak: Ada to nie wypada, „Zapomniana melodia” czy „Pani minister tańczy” był także zawodowym żołnierzem. Brał udział w kampanii wrześniowej, a potem wraz z II korpusem m.in. w kampanii włoskiej w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie nie wrócił już do filmu. Grał w teatrze, a dla Polskiego Radia nagrał piosenki m.in. „Jak drogie są wspomnienia” oraz „Całuję twoją dłoń, madame”. Zmarł nagle na serce w 1958 roku. Miał 58 lat.
Jego żona Maria również była aktorką. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, ale największą popularność przyniosła jej rola Anieli Jabłońskiej w radiowej powieści „W Jezioranach”. Zmarła w 1981 roku.
Wraz z mężem na planie filmowym spotkała się w trzech filmach: „Dyplomatyczna żona”, „Manewry miłosne” i „Śluby ułańskie”.