Łowca burz
Ma 21 lat, jest na drugim roku studiów geografii fizycznej na UW. Jego pasją jest pogoda i wszystkie zjawiska z nią związane. Krzysiek Piasecki – Łowca Burz z Białołęki.
Jego fejsbukowy profil „Pogoda w stolicy, jak i w okolicy” śledzi ponad 7 tys. osób. Szczegółowe, konkretne i niemal nieomylne – tak opisują internauci zapowiedzi Krzyśka. Skąd u niego tak niecodzienna pasja?
– Pogodą interesuję się od początków gimnazjum. Skąd pasja? Chyba z chęci zrozumienia, co powoduje, że pogoda jest tak zmienna, czemu każda burza jest inna. Również z ciekawości, czy możemy ostrzegać mieszkańców przed groźną dla życia pogodą, a jeśli tak, to jak najdokładniej to robić – tłumaczy Krzysiek, który jest członkiem stowarzyszenia Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz.
Ta grupa została utworzona na wzór jej amerykańskich odpowiedników. Co w tym wszystkim istotne – nie jest to wyłącznie ryzykowna „zabawa”, ale dokumentacja groźnych burz za pomocą kamer i aparatów, ich poznawanie, analizy warunków, w jakich się rozwijają.
– Każdego dnia przygotowujemy prognozy, a jeśli wskazują one na ryzyko rozwoju groźnych formacji, wyjeżdżamy samochodami w teren. Dzięki poznawaniu burz i dokładnej analizie, nasze prognozy i ostrzeżenia mogą się stawać bardziej dokładne – tłumaczy Krzysiek.
A o tym, jak ważne jest to, co robi najlepiej mogliśmy przekonać się latem podczas nawałnicy, która przeszła na Pomorzu. To właśnie Łowcy Burz podawali na bieżąco komunikaty i ostrzeżenia. Niestety, jeszcze wtedy większość ludzi liczyła na IMiGW, który jak wiemy w tym przypadku zawiódł.
Czy trudno jest prognozować pogodę? Jak wyjaśnia nasz pogodowy spec, każda sytuacja, każdy dzień jest inny. Im bardziej dynamiczna jest sytuacja nad Europą, tym większy jest margines błędu w prognozie, szczególnie na więcej niż 2 dni do przodu.
– Moim zdaniem o sprawdzalności prognoz decyduje też wielkość terenu dla którego przygotowuje się prognozę i znajomość lokalnych czynników – mówi Krzysztof Piasecki, który planuje studia magisterskie na klimatologii i hydrologii i z tematyką atmosfery wiąże swoją przyszłość.