Wojewoda a Myszka Miki…
Z tematów dzisiejszego śniadania prasowego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, w którym uczestniczył także Antoni Oleksicki zastępca mazowieckiego konserwatora zabytków, wybraliśmy dla Państwa kilka.
Piłsudski odszedł z Miasta…
Największe zainteresowanie dziennikarzy wzbudziła wiadomość, że plac Marszałka Józefa Piłsudskiego zmienia zarządcę. Wojewoda poinformował, że na jego wniosek wczoraj taką decyzję podpisał Andrzej Adamczyk, minister Infrastruktury i Budownictwa. Do tej pory plac Piłsudskiego był w zarządzie m.st. Warszawy, a teraz będzie Skarbu Państwa. Jako główną argumentację tej zmiany, wojewoda podał słabe zarządzanie placem przez stołeczny Ratusz, a także to, że nieruchomości takiej rangi winny znajdować się w gestii Skarbu Państwa.
Kolejny rok „500+”
Zasady programu „Rodzina 500+” pozostają bez zmian, ale wojewoda Zdzisław Sipiera prosi, aby przypomnieć mieszkańcom, że trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy. Do tej pory najwięcej wniosków w Warszawie wpłynęło z Białołęki, Mokotowa, Ursynowa i Pragi Południe. Zainteresowani złożeniem wniosków mogą uzyskać większą informację pod nr 22 695 71 22.
Szansa na lepsze powietrze
Wczoraj wojewoda uczestniczył we wmurowaniu aktu erekcyjnego w Elektrociepłowni Żerań. Będzie tam zbudowany nowoczesny blok gazowo-parowy. – Stare kotły węglowe zostaną wycofane z użytku i polepszy się jakość powietrza nie tylko nad Białołęką, ale całą aglomeracją warszawską – mówił Zdzisław Sipiera.
Dekomunizacji ciąg dalszy
Ponieważ Rada Warszawy zdecydowała zmienić nazwy tylko sześciu stołecznych ulic, a wojewoda uważa, że winno tych zmian być więcej, to, zgodnie z obowiązującym prawem, podjął działania do dalszych zmian. Każdą ze zmian wojewoda konsultuje z IPN. Podobnie będzie z nadawaniem nowych nazw. Inicjatywa nowych nazw leży teraz po stronie wojewody.
– Oczywiście nie nazwę ulicy imieniem Myszki Miki… – zapewnił Zdzisław Sipiera.
Na co nasz redaktor zapytał: – A co Pan Wojewoda ma do Myszki Miki?
– Ja, nic. Ja ją bardzo lubię – odpowiedział uśmiechnięty wojewoda – ale sprawa jest poważna i należy dokończyć dekomunizację.
Temat dekomunizacji warszawskich ulic niedawno gościł na naszych łamach w rubryce Ring „Mieszkańca”, gdzie wypowiadali się Oskar Hejka z PiS i Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej.
Najważniejszą informacją związaną z podejmowanymi przez wojewodę działaniami dekomunizacyjnymi jest to, że zmiany nazw ulic nie spowodują kosztów dla mieszkańców.