Tajemnice twojego ciała
Nasz organizm, gdy ma kłopoty, zwykle wysyła nam sygnały, czasem subtelne i ledwo czytelne, a innym razem dotkliwe, bolesne, nieprzyjemne. Jednak w sygnałach naszego ciała nie wszystko jest tym, czym się nam wydaje.
Pani Ewa M., pacjentka BORAMEDU, jest pod wrażeniem skuteczności tutejszych fizjoterapeutów. Kilka lat temu pojawiły się u niej bolesne, nasilające się z miesiąca na miesiąc problemy z barkiem i ręką, więc nie szczędziła środków, by się ich skutecznie pozbyć. Niezliczone masaże, sterydy, blokady, a ból niestrudzenie, po jakimś czasie, powracał z większą siłą. Gdy zdesperowana, z rozpoznaniem zespołu bólowego barku, trafiła do BORAMEDu, do osteopaty Mariusza Madeja, nie liczyła na wiele. Tym bardziej była zdziwiona, kiedy (wbrew wszystkim poprzednim diagnozom) po wnikliwym badaniu i przeprowadzeniu specjalnych testów stwierdził, że bark i ręka, na które ją tak długo leczono, są całkowicie zdrowe, natomiast problem ma źródło w jednym z kręgów kręgosłupa szyjnego!
Rezonans dowiódł, że Mariusz Madej miał rację, stawiając diagnozę zupełnie inną, niż wszystkie dotychczasowe: to zmiany w górnym odcinku kręgosłupa powodują nieznośny ból w barku i całej niemal ręce. Szczęśliwie obyło się bez operacji, a po dziesięciu zabiegach indywidualnie dobranej przez osteopatę terapii ból i wszelkie niedogodności ustąpiły bez śladu!
– Jak to możliwe? – pytamy pana Mariusza Madeja, świetnie wykształconego osteopatę z wielkim doświadczeniem, który obecnie sam szkoli fizjoterapeutów, chiropraktyków i lekarzy (m.in. ortopedów, radiologów), nie zaniedbując swojej praktyki i swoich pacjentów w BORAMEDzie.
– To bardzo ciekawe zagadnienie. Zdarzają się sytuacje, gdy przyczyna leży w wątrobie, trzustce, sercu czy przeponie, a boli kręgosłup. Osteopatia daje nam wspaniałe możliwości, między innymi testy, by sprawdzić, czy ból istotnie jest wynikiem chorego w jakimś odcinku kręgosłupa, czy ma inne przyczyny. Autonomiczny układ nerwowy działa niezależnie od naszej woli. Trzustka jest unerwiona przywspółczulnie z kręgosłupem, który może boleć, gdy choruje trzustka, choć sam w sobie jest zdrów.
– Skąd to się bierze?
– To adrenalina: w stresie nasz organizm mobilizuje siły w nogach i rękach, dając gotowość do obrony lub ucieczki. Stres, jaki powoduje dziś np. praca, wywołuje reakcję organizmu zbliżoną do tej, jak u myśliwego sprzed tysięcy lat, zaskoczonego przez drapieżniki. Nogi i ręce są bardziej ukrwione, co upośledza ukrwienie narządów wewnętrznych. Im dłuższe lub częstsze oddziaływanie stresu, tym gorzej dla nas. Tu najsłabszym narządem była trzustka, która dała objawy bólowe w tym miejscu, w którym wspomniane nerwy łączą ją z kręgosłupem. Inny pacjent miał podrażnioną przeponę, a bolał go bark – unerwienie przepony i tego barku wychodzi z tego samego miejsca w kręgosłupie, stąd takie właśnie nieoczywiste objawy. Jemu również udało się pomóc. Czasem problem jest faktycznie w samym kręgosłupie, a nie poza nim. Osteopata potrafi to zdiagnozować i opracować indywidualną terapię dla pacjenta.
Tę opinię potwierdza inny osteopata z BORAMEDu, pan Brian Gudaniec, obecnie w Polsce, po dwuletniej praktyce we Francji.
– To wszystko wynika ze złożoności naszego układu nerwowego – tłumaczy. – Dysfunkcja jakiegoś narządu „bombarduje” sygnałami organizm; wiele z nich trafia do rdzenia kręgowego. Na przykład przy zawale serca pacjent czuje ból zamostkowy, ale zazwyczaj także ból lewej żuchwy, szyi i lewego barku. Z kolei przy bólu nerki może boleć kręgosłup między 11 i 12 żebrem. Dopiero specjalista z odpowiednim zasobem wiedzy palpacją może sprawdzić struktury, ocenić między innymi ich napięcie oraz inne parametry, a także odpowiednimi testami klinicznymi, niekłopotliwymi dla pacjenta, wykluczyć pewne podejrzenia i postawić diagnozę.
– Osteopatia leczy migreny, nawet oporne na leki…
– To prawda. Migrena może mieć wiele przyczyn: brak snu, przemęczenie, nadmierne napięcie mięśni podpotylicznych, podrażnienie nerwu błędnego, czasem powiązane z trzewiami. Inne przyczyny, to na przykład urazy kości ogonowej powstałe nawet w niemowlęctwie albo podczas porodu, dające objawy migrenowe nawet dopiero w dorosłym życiu. Dochodzi czasami do zmiany biomechaniki, bodźcowania na skutek złego ustawienia kości ogonowej i – w konsekwencji – do bólów głowy. Z tym mamy naprawdę wielkie doświadczenie i świetne efekty, a po terapii dobranej do konkretnego przypadku, zazwyczaj migreny mijają bezpowrotnie. Osteopata musi zbadać pacjenta, odkryć przyczynę dolegliwości i wówczas albo zastosować odpowiednią terapię, albo skierować pacjentkę na przykład do neurologa czy zalecić dodatkowe badania diagnostyczne. Warto skorzystać z pomocy osteopaty, odkryć przyczynę migren i pozbyć się ich.
– Dziękuję Panom za rozmowę! AS2018
Uwaga! Sprawdź swoje zdrowie! Fizjoterapeuta bezpłatnie Cię zbada i da konieczne wskazówki! Zgłoś się w dniach 8-22.02.2018, tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona. Świadczeniodawca wskazuje fizjoterapeutów do konsultacji i decyduje o ilości miejsc.
Boramed Centrum Medyczne
Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77
Boramed REHABILTACJA
Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77