O polskich żołnierzach od Korei po Haiti
Program „Żywa historia – spotkanie z Weteranem” jest autorskim projektem edukacyjnym Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych (WIIS) organizowanym przy współpracy z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i wydawnictwa Taktyka i Strategia. Patronat nad projektem objęli Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej, TVP Historia oraz Polska Zbrojna. Początkiem inicjatywy był rok szkolny 2016/2017. W ramach projektu, uczniowie klas licealnych podczas zajęć lekcyjnych zapoznają się z tematyką konfliktów zbrojnych na świecie i aktywnością polskich sił zbrojnych poza granicami kraju.
Podczas ostatniego spotkania w dniu 13 lutego 2019 roku w XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie młodzież miała okazję porozmawiać z kapralem Tomaszem Rożniatowskim, weteranem poszkodowanym na misji w Afganistanie. Uczniowie mieli okazję wysłuchać historii o tym jak mimo ciężkich ran i głębokiej traumy spowodowanych najechaniem na ajdika podczas jednego z patroli w Afganistanie można wrócić do normalnego życia – i to wrócić przez duże W. Licealiści byli szczególnie zainteresowani aktywnością sportową Tomasza Różniatowskiego, który jest w trakcie okresu przygotowawczego do wyjazdu z polską reprezentacją na zawody Invictus Games, międzynarodowe wydarzenie sportowe zainicjowane przez księcia Harrego w celu aktywizacji środowisk weteranów z różnych krajów – Polska w tym roku będzie po raz pierwszy brała udział w tych zawodach.
Jednym z najistotniejszych elementów projektu „Żywa historia – spotkanie z Weteranem” jest gra planszowa „Wojsko Polskie – misje zagraniczne” wydana przez WIIS przy współpracy z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz wydawnictwem Taktyka i Strategia.
– Chcemy przybliżyć młodym ludziom kraje, do których wyjeżdżali na misje żołnierze Wojska Polskiego, a także pokazać poświęcenie Polaków uczestniczących w zagranicznych operacjach wojskowych – mówi Antoni Pieńkos, Dyrektor działu analiz WIIS i jeden ze współautorów gry.
– Gra musi być prosta, ale powinna również rozwijać logiczne myślenie i zawierać element rywalizacji – dodaje Wojciech Zalewski, autor gry „Wojsko Polskie – misje zagraniczne”. Gra ukazuje ogrom zaangażowania polskich żołnierzy w misjach poza granicami RP oraz uświadamia grającym jak istotny był wkład polskiego wojska w działania pokojowe w skali świata. Gra podobnie jak sam projekt, stanowi również swoistego rodzaju hołd dla wszystkich weteranów którzy brali udział w misjach i operacjach wojskowych poza granicami kraju, niejednokrotnie płacąc za to najwyższą cenę. – Szacunek i wsparcie to wartości, którymi powinniśmy kierować się w stosunku do polskich weteranów – podkreśla Dariusz Lasocki, Prezes zarządu WIIS.
Gra „Wojsko Polskie – misje zagraniczne” wykorzystywana jest podczas zajęć prowadzonych w ramach wspomnianego wyżej projektu. Koncentracja i wiedza uczniów jest sprawdzana podczas prezentacji w krótkich konkursach, zaś gra stanowi formę nagrody dla tych którzy wykażą się znajomością tematu oraz zaangażowaniem.
Grę można także zdobyć w trakcie konkursów organizowanych przez partnerów projektu oraz media i dziś mamy przyjemność zaprosić Państwa do jednego z takich konkursów!