Trudny temat – parkowanie
Każda z naszych dzielnic ma ulice, które są liderami w zestawieniach dotyczących nieprawidłowego parkowania. W ostatnim czasie w całym mieście Straż Miejska intensywnie walczy z łamiącymi przepisy. Sprawdziliśmy, w których miejscach prawobrzeżnej Warszawy mandaty za nieprawidłowe parkowanie wystawiane są najczęściej i zapytaliśmy funkcjonariuszy, czym kierują się zakładając blokady lub odholowując auta.
Straż Miejska ma narzędzia do walki z łamiącymi przepisy dot. parkowania. Przy drobnych wykroczeniach może skończyć się na pouczeniu. Kolejną możliwością jest mandat, sprawa w sądzie. Przypominamy niefrasobliwym kierowcom, że stawiając auto „na zakazie” musimy też liczyć się z jego zablokowaniem lub odholowaniem. Wszystko zależy od sytuacji.
– Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu, pozostawienie pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela oraz pozostawienie pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej – wyjaśnia Zespół Prasowy Straży Miejskiej.
Jeśli kierowcy nie ma przy samochodzie (a tak jest najczęściej), funkcjonariusz sporządza niezbędną dokumentację (w tym zdjęcia), a właściciel pojazdu otrzymuje przesyłkę poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru: wezwanie wraz z oświadczeniami.
W ostatnim czasie Straż Miejska zwiększyła liczbę patroli, które zajmują się tylko nieprawidłowym parkowaniem i zwiększyła również częstotliwość kontroli. Funkcjonariusze typują także na bieżąco kolejne ulice, w obszarach uznanych za najbardziej uciążliwe dla mieszkańców oraz wskazywanych przez warszawiaków jako istotne z punktu widzenia ograniczenia degradacji przestrzeni publicznej przez nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, jak np. parkowanie na terenach przeznaczonych pod zieleń i obejmują te miejsca cyklicznymi kontrolami.
Zastanawialiście się kiedyś, gdzie w waszej dzielnicy Straż Miejska musi interweniować najczęściej? W zestawieniu obejmującym zgłoszenia z 2018 roku dotyczące nieprawidłowego parkowania w pięciu dzielnicach prawobrzeżnej Warszawy (Białołęka, Praga Pd., Praga Pn., Targówek i Wawer) niekwestionowanym liderem jest ul. Paryska na Pradze Południe. Zobaczcie liczby:
Białołęka: ul. Pasłęcka – 196 zgłoszeń, Aluzyjna – 189, Strumykowa – 151
Praga Południe: ul. Paryska – 709, Jana Nowaka – Jeziorańskiego – 409, Francuska – 332
Praga Północ: ul. Targowa – 223, Karola Darwina – 120, Jagiellońska – 108
Targówek: ul. Ludwika Kondratowicza – 285, Wacława Tokarza – 166, Łojewska – 160
Wawer: ul. Korkowa – 67, Aleja Dzieci Polskich – 51, Króla Maciusia – 31