Mieszkańcy pytają – burmistrz Pragi Północ odpowiada
W poniedziałek 11 czerwca burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki gościł w redakcji „Mieszkańca”. Podczas dyżuru odpowiadał na telefoniczne pytania Czytelników. Burmistrz udzielił też odpowiedzi na pytania zadane drogą mailową i poprzez nasz profil na Facebooku (Gazeta Mieszkaniec).
Panie Burmistrzu, proszę mnie uspokoić i zapewnić, że pomnik „Czterech Śpiących” nie wróci na plac Wileński… Joanna
Mam pytanie w sprawie pomnika „Czterech Śpiących”. Czy na pewno nie wróci na dawne miejsce?Bbo my, starzy mieszkańcy chcemy jego powrotu. Władysław N. ul. Kawęczyńska
Nie ma takiej możliwości, żeby ten pomnik wrócił na dawne miejsce. To by było propagowanie komunizmu, a to jest sprzeczne z prawem. Żyjemy w wolnym kraju i jesteśmy częścią cywilizacji Zachodu i nie widzę powodu, aby wracał pomnik gloryfikujący okrutną armię okupacyjną, tak samo, jak nie widzę powodu, aby wrócił pomnik Dzierżyńskiego czy nazwa „plac Adolfa Hitlera”…
Dzwonię w sprawie Targowej 42. Chodzi o wjazd od ulicy przez nasze podwórko. Wjeżdżają nie nasze samochody, a my za to płacimy. Przygotowałem w tej sprawie dokumentację. Czy możemy się spotkać i bym Panu ją przekazał?
Mówimy o nieruchomości, która użytkowana jest także przez instytucje. Tam jest bank, jest Dzielnicowe Biuro Finansowania Oświaty, i dopóki te instytucje mają umowy najmu, to mogą użytkować też podwórko. Ale oczywiście, możemy się spotkać, ja zawsze jestem otwarty i zapraszam do urzędu przy ul. Kłopotowskiego 15 na IV piętro. W każdy poniedziałek, w godzinach 10-14 spotykam się z mieszkańcami. Zapraszam.
Jestem mieszkanką ul. Kijowskiej. Czy jest szansa, że punkt dla heroinistów zostanie przeniesiony w inne miejsce? Mam wnuki i boję się, czy mogą bezpiecznie same wychodzić. Janina B. ul. Kijowska
Panie Burmistrzu, co Pan zamierza zrobić z Centrum Leczenia Uzależnień, które jest przy Kijowskiej? Bo tam jest tragedia… an
W naszej opinii, jako Dzielnicy, ten punkt działa nielegalnie i pisma w tej sprawie zostały w ubiegłym miesiącu wysłane do odpowiednich organów. Mam nadzieję, że sprawą zajmie się nadzór budowlany, zainteresowaliśmy też policję i straż miejską. Mieliśmy w tej sprawie dużo zgłoszeń od mieszkańców i jesteśmy absolutnie przeciwni funkcjonowaniu takich punktów w budynkach mieszkalnych. Niedawno właśnie podobnemu punktowi przy ul. Brzeskiej wypowiedzieliśmy umowę.
Panie Burmistrzu, czy jest szansa, że skończy się dziki handel pod Galerią Wileńska. Element, jaki tam grasuje, sprawia, że czasami strach tamtędy przejść, a straż miejska przyjeżdża, spisze i tyle. Anna K. z ul. Wileńskiej
Ostatnio straż miejska zintensyfikowała swoje działania w okolicach pl. Wileńskiego, m.in. rekwirują asortyment. Mamy tu do czynienia niestety z zorganizowaną grupą wykorzystującą do pracy osoby bezrobotne z terenu dzielnicy. Będziemy również konfiskowali stoiska, które sprzedawcy pozostawiają na noc przywiązane m.in. do drzew.
Witam panie Burmistrzu, według prawa po wyroku sądu powinnam czekać na mieszkanie 2 lata, a już minął 3 rok i nie mam żadnych informacji. Mam 1 pokój, który dzielę z mężem i 18- i 13-letnim synem oraz 9-letnimi córkami (bliźniaczki), w tym jedna z nich jest dzieckiem niepełnosprawnym (niedotlenienie). Mieszkamy na 4 piętrze bez windy. Czy jest jakaś szansa na mieszkanie, czy mam szukać pomocy w mediach? Pozdrawiam Marta P.
Obecnie wniosek o lokal socjalny dla Pani rodziny jest opiniowany przez radcę prawnego, taki jest wymóg formalny. Po tej czynności niezwłocznie trafi na posiedzenie Zarządu Dzielnicy. W przypadku realizacji wyroków eksmisyjnych do lokali socjalnych, bardzo pomaga podpisanie porozumienia o spłacie zadłużenia z ZGN-em. Zachęcam do tego mieszkańców na każdym dyżurze.
Chciałabym zapytać: czemu wspólnoty mieszkaniowe na Pradze są tak bezkarne? Niszczą zabytki za zgodą naszego Urzędu. Czemu w XXI wieku ludzie (kwaterunek) nie mogą mieć w kamienicach centralnego ogrzewania i ciepłej wody? Zarząd wspólnoty ma centralne i ciepłą wodę (bo sobie założyli). Jak długo jeszcze lokator kwaterunkowy będzie plebsem, nie mającym nic do powiedzenia? Małgorzata M.
Trudno jest odnieść się do opisanej sytuacji bez podania konkretnego adresu nieruchomości. Nawet we wspólnotach mieszkaniowych ZGN partycypuje w kosztach doposażenia budynku w ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. Zachęcam do zapisania się na dyżur i bezpośredniej rozmowy.
Witam, chcę się dostać do Pana Burmistrza w sprawie lokalu dla mnie i córki. Mieszkamy w bardzo zagrzybionym lokalu. Grażyna
Zapraszam do kontaktu z moim sekretariatem pod numerem 22-443-79-01.
Panie burmistrzu, kiedy będą rozpatrywane wyroki sądowe ze wskazaniem na mieszkanie socjalne, ale większe. Ja już czekam 3 lata i nic. Przez to nie mogę odzyskać dzieci, bo mam złe warunki mieszkaniowe i za mały metraż, czyli jeden pokój i bez łazienki. Czekam na pomoc z pana strony, a mi czas ucieka. Dziękuję. Edyta K.
Pani sprawa jest obecnie rozpatrywana i wymaga kilku indywidualnych wyjaśnień. Niezbędny jest Pani kontakt z Wydziałem Zasobów Lokalowych i opisanie aktualnej sytuacji rodzinnej. W przypadku realizacji wyroków eksmisyjnych do lokali socjalnych, bardzo pomaga podpisanie porozumienia o spłacie zadłużenia z ZGN-em. Zachęcam do tego mieszkańców na każdym dyżurze.
Panie Burmistrzu, co z listami zamiany mieszkań? Jak ktoś od nas dostaje mieszkanie w innej dzielnicy, to zwalnia mieszkanie na Pradze, więc czy nie można tych zwolnionych lokali przyznawać tym, co chcą u nas mieszkać i czekają na zamianę?
Oczywiście, listy zamiany mieszkań działają cały czas, ale sprawę komplikują program rewitalizacji i skutki reprywatyzacji. Mamy również bardzo dużo budynków z zagrożeniem budowlanym i w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców wyprowadzanych z tych budynków. Sytuacja jest taka, że ja potrzebuję tysiąca mieszkań, a mamy ich kilka razy mniej. Natomiast z tymi mieszkaniami w innych dzielnicach, to wygląda tak, że za każdym razem ja muszę negocjować i za te mieszkania, o wyższym standardzie, muszę oddawać nasze mieszkania o niższym standardzie, które służą, jako lokale socjalne.
Ja już czekam na zamianę dwa lata, a jestem dwudziesta na liście. Niedawno urodziłam dziecko, które jest niepełnosprawne, a mieszkamy w cztery osoby na piętnastu metrach kwadratowych… A proszę mi powiedzieć, czy osoby czekające na zamianę mają szansę na lokale w nowych budynkach?
Jak najbardziej mają szansę. W ogóle jest takie założenie, że w nowym budownictwie czy po rewitalizacji, w pierwszej kolejności rozpatruje się właśnie zamiany mieszkań. Natomiast, jeśli Pani jest dwudziesta na liście i tyle Pani czekała, to proszę jeszcze o chwilę cierpliwości, bo to już blisko. Perspektywy są dobre
Kiedy skończą się utrudnienia w ruchu na placu Wileńskim?
Według informacji przedstawionych przez spółkę Metro Warszawskie, wynika, że prace przy budowie II linii metra mogą zakończyć się w maju 2019 roku. Wtedy też zostanie przebudowana i zmodernizowana ul. Wileńska, a prywatne autobusy podmiejskie zostaną skierowane na nową pętlę przy stacji metra na Targówku.
Mieszkam przy placu Hallera i chciałam się dowiedzieć, czy przy nowych tężniach będzie więcej ławek?Czy jeszcze jakieś atrakcyjne inwestycje planowane są przy pl. Hallera?
Ławek przybędzie na placu Hallera i to w najbliższym czasie. W tym roku zostaną wyremontowane wolne lokale użytkowe na placu Hallera i ujednolicone zostaną wszystkie szyldy pozostałych lokali. Po modernizacji zostaną one wynajęte w drodze profilowanych konkursów, m.in. na restaurację czy siłownię z miejscem dla dzieci (kulkolandią). Pozyskaliśmy również środki na remont chodników i tarasów otaczających plac. Planujemy również rozbudowanie oferty na placu zabaw.
Czytałam o planowanym obniżeniu czynszu w mieszkaniach komunalnych. Ale tylko w niektórych rejonach. Dlaczego nie w całej dzielnicy?
Zarząd Dzielnicy po analizie zdecydował o obniżeniu czynszu na dwóch obszarach Pragi: za rondem Starzyńskiego oraz w części Szmulowizny. Oba rejony są najsłabiej skomunikowane z pozostałą częścią dzielnicy i posiadają najmniej rozwiniętą ofertę np. dostępu do służby zdrowia.
Panie Burmistrzu, jeszcze Pan ma dziesięć minut dyżuru w „Mieszkańcu”, to zdążę przedstawić swoją sprawę. Dzwonię ze Stalowej, ja przychodziłam do Pana z koordynatorką osoby niepełnosprawnej. Pan pewnie pamięta moją sprawę – otrzymałam mieszkanie na drugim piętrze, ale jeszcze nie podpisałam umowy, a zwolniło się mieszkanie na pierwszym piętrze… Czy mogłabym dostać to niżej położone?
Zaraz, zaraz, ale czy to nie będzie już czwarte wskazanie dla Pani…?
Nie, nie, ja jednego z tych wskazań nie liczę, bo było w budynku objętym roszczeniami…
No dobrze, czyli trzecie… Wie Pani co, niczego nie obiecuję, ale Pani napisze krótkie pismo w tej sprawie i przekażę je do Wydziału Lokalowego, chociaż w Pani przypadku pewnie mnie moi pracownicy „przechrzczą”… Ale zobaczymy, co da się zrobić.
Jestem początkujących samorządowcem z innej dzielnicy i proszę o anonimowość. Pan Burmistrz kieruje jedną z niewielu dzielnic, która nie jest w rękach Platformy, a jak wiadomo Warszawą rządzi Platforma. Czy utrudnia to Panu zarządzanie dzielnicą?
Po dwóch poprzednich kadencjach, kiedy na Pradze współrządziła Platforma i SLD, jest bardzo wiele do zrobienia. Pomimo pewnego oporu ze strony opozycji w Radzie Dzielnicy czy w stołecznym Ratuszu, udaje nam się jednak skutecznie zarządzać dzielnicą i pozyskiwać dodatkowe środki, jeśli nie miejskie, to jak w przypadku modernizacji placów zabaw i skwerów – środki rządowe.