Co dalej z pałacykiem Konopackiego
Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące wizji domu kultury Praga, który będzie działał w Pałacyku Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13 już po remoncie budynku. Konsultacje potrwają do 15 czerwca br.
Pałacyk Konopackiego ze względu na jego historyczną wartość ma wielkie znaczenie dla okolicznych mieszkańców.
Mieszkańcy Nowej Pragi mogą wziąć udział wydarzeniach zaplanowanych w ramach konsultacji społecznych:
Spacerach badawczych (zbiórka przy pałacyku Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13)
- 21 maja, godz. 11-14 (sobota)
- 23 maja, godz. 15-18 (poniedziałek)
Warsztatach architektonicznych (Dom Kultury „Praga”, ul. Dąbrowszczaków 2)
- 25 maja, godz. 17.30–20.30 (środa)
- 28 maja, godz. 10-13 (sobota)
Mobilnych konsultacjach społecznych
- 3 czerwca, godz. 9-11 – bazar przy ul. Strzeleckiej,
- 4 czerwca, godz. 10-14 – ulice: Wileńska, Inżynierska, 11 Listopada, Bródnowska, Środkowa, Kowieńska, Kowelska, Stalowa, Mała, Równa (mobilny punkt konsultacyjny),
- 5 czerwca, godz. 10-13 – ogród Pałacyku Konopackiego, ul. Strzeleckiej 11/13,
- 11 czerwca, godz. 9-10:30 – okolice bazaru przy ul. Namysłowskiej,
- 11 czerwca, godz. 11-12:30 i 15-16:30 – Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54, (wejście od Pl. Hallera), podczas Festiwalu Aktywnych Mieszkańców,
- 12 czerwca, godz. 10-13 – ogród Pałacyku Konopackiego.
W środę, 15 czerwca, w godz. 18-20 w Domu Kultury Praga (ul. Dąbrowszczaków 2) odbędzie się spotkanie podsumowujące konsultacje.
Uwagi i wnioski dotyczące pałacyku Konopackiego można zgłaszać również drogą elektroniczną na adres: palacyk@um.warszawa.pl
Budynek powstał w latach 60 XIX w., na zlecenie właściciela i założyciela Nowej Pragi Ksawerego Konopackiego. Autorem projektu budynku mógł być Aleksander Woyde. Ze względu na okazałą i dekoracyjną formę nazywano go też pałacykiem, choć wnętrza miały charakter normalnego domu mieszkalnego. Konopacki zamieszkiwał w części budynku z rodziną, pozostałe pomieszczenia prawdopodobnie wynajmował.
Dom zbudowany na planie prostokąta, z dodanymi niewielkimi aneksami do elewacji tylnej oraz bocznej elewacji północnej. Ma jedenastoosiową fasadę zwróconą do ul. Środkowej. Pierwotny wystrój elewacji od strony ul. Środkowej i Strzeleckiej przetrwał w dużym stopniu do współczesnych czasów: zachowały się opaski okienne, profilowane gzymsy i dwa żeliwne balkony.
Od 1881 właścicielem budynku był osiadły w Warszawie emerytowany generał rosyjski Agafon Wachwachow, a następnie spółka dwóch żydowskich przedsiębiorców Endelmana i Papiernego. W 1924 cała nieruchomość pomiędzy ulicami: Środkową i Kowelską została zakupiona przez miasto z przeznaczeniem na budowę szoły powszechnej nr 89 przy ul. Kowelskiej 1 (obecnie LVXXVI LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego).
Obecnie Dom Konopackiego jest pustostanem. W maju 2005 wraz z otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków.