Dym z komina pod kontrolą dronów
Dron kontrolujący dym z zakładu usługowego w Wawrze. Fot. E. Lach
Funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzają, czym warszawiacy palą w piecach. Wyposażeni w nowe drony kontrolują skład dymu lecącego z komina. Monitorowane są domy a także zakłady usługowe i produkcyjne.
Zawartość formaldehydów, cyjanowodoru oraz zawarte w dymie pyły PM10 i PM2,5 wskazują, czy w danym miejscu spalane są np. plastikowe butelki, muł lub też wilgotne drewno. Pomiar zebrany przez strażników zapisywany jest za pomocą specjalnej aplikacji wraz ze współrzędnymi geograficznymi GPS i godziną. W przypadku nieprawidłowości funkcjonariusze mogą wejść na posesje, przeprowadzić kompleksową kontrolę i wystawić mandat.
– Nowe wyposażenie Straży Miejskiej ułatwia przeprowadzenie interwencji oraz przyspiesza namierzenie osób zatruwających nasze powietrze. Funkcjonariusze przyjeżdżają w miejsca zgłoszeń nielegalnych palenisk, jak również prewencyjnie sprawdzają adresy dzielnic z domami jednorodzinnymi. Działania uświadamiają warszawiakom, że spalanie śmieci jest nie tylko nielegalne, ale także szkodliwe dla ich własnego zdrowia oraz zdrowia ich wszystkich sąsiadów – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. – W ramach programu walki ze smogiem chcemy zlikwidować wszystkie kopciuchy w mieście, a także uczyć mieszkańców proekologicznych praktyk – dodaje.
Od kilku dni patrole korzystają z dronów, które są kompatybilne z pięcioma smogowozami. Latające urządzenia wyposażone zostały w dwie kamery. Tradycyjna rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD, a termowizyjna, o wysokiej czułości wykorzystuje promienie podczerwieni. Zapisane obrazy pomagają we wskazaniu miejsc składowania odpadów funkcjonariuszy i bądź wylewania nieczystości ciekłych do wód. Zasysająca rurka przymocowana do drona pobiera do badania próbki dymu, po czym dane przekazywane są do mobilnego laboratorium lub też dowolnego punktu Straży Miejskiej – za pośrednictwem sieci. Łączny koszt urządzeń wraz z dodatkowym wyposażeniem, szkoleniem funkcjonariuszy i ubezpieczeniem sprzętu wyniósł 400 tys. zł.
Warszawiacy, którzy zauważą niepokojące paleniska, mogą zgłosić przypadek do Straży Miejskiej (tel. 986) bądź za pośrednictwem całodobowego Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. /um/
Nawigacja drona Straży Miejskiej. Fot. E. Lach