Jordanek drugim domem
W tym roku XIV Ogród Jordanowski i Ognisko Pracy Pozaszkolnej Nr 2 przy ul. Nobla świętuje swoje 65-lecie. I od tylu już lat uczy, bawi i odkrywa dziecięce talenty.
– Nie można mówić o tych dwóch placówkach osobno. OPP Nr 2 jest następcą XIV Ogrodu Jordanowskiego. W 1951 roku mieszkańcy, w ramach ochotniczych prac na rzecz odbudowy Warszawy, uporządkowali ten teren. Postawiono dziesięć ławek, trzy huśtawki, piaskownicę oraz przygotowano boisko do koszykówki i siatkówki. Miejsce służyło mieszkańcom małym i dużym – odbywały się tu lekcje wychowania fizycznego, a dzieci chętnie bawiły się tu także po szkole. Organizowano również imprezy dla dorosłych. Jordanek zyskał miano centralnego miejsca spędzania czasu wolnego. W 2004 roku Ogród został przekazany dzielnicy Praga-Południe, a 1 września 2008 roku Rada Miasta powołała OPP Nr 2 – wspominała podczas jubileuszowej uroczystości dyrektor OPP Nr 2 Wiesława Maj.
Spotkanie odbyło się 20 maja i pojawili się na nim przedstawiciele miasta, władz dzielnicy, duchowieństwa, przyjaciele placówki oraz rodzice. Ci ostatni nie kryli wzruszenia.
– Mój syn trafił tu przypadkowo przy okazji akcji „Zima w mieście”. Powitała nas cudowna, uśmiechnięta pani, która powiedziała, że wszystko będzie dobrze, że zaopiekują się moim synem i że spędzi on tu świetnie czas. I rzeczywiście – któregoś dnia mój syn powiedział, że Jordanek jest jego drugim domem – podkreśliła wzruszona mama Michała, jednego z uczestników zajęć w OPP Nr 2.
– Mój syn przyszedł tu jako sześciolatek i natychmiast zasugerowano mi, że ma talent do gry w tenisa stołowego. Teraz ma 12 lat i gra w klubie ligowym. Nadal jednak uczęszcza na zajęcia w Ognisku – tym razem gra w szachy. Dziękuję dyrekcji i pracownikom, że wyłapują różne talenty – dodała kolejna mama.
Za trud i dydaktyczną pracę podziękowania złożyły też władze dzielnicy Praga-Południe.
– Jest to ważna placówka, tutaj na Saskiej Kępie. Przez te 65 lat przychodziły tu kolejne pokolenia młodych ludzi – kiedyś grały w gumę, kapsle, skakały na skakance, teraz mają inne gry. Nadal jednak jest to miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje talenty i życzę, żeby to się nie zmieniło również przez najbliższe 65 lat – podkreślił zastępca burmistrza Jarosław Karcz.
Przypomnijmy. W OPP nr 2 prowadzone są bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży, rozwijające różne zainteresowania i uzdolnienia, np. sportowe, taneczne, teatralne, muzyczne, plastyczne czy informatyczne. Organizowana jest też akcja „Lato i zima w mieście”.