Kościółek przy ul. Głębockiej najstarszy w Warszawie?
Mały kościółek przy ul. Głebockiej jest jedną z najbardziej urokliwych budowli na Białołęce. Niestety, szczegóły jego powstania nie są do końca znane.
Grodzisk – aktualnie część Białołęki, która powstała w średniowieczu. To właśnie tam możemy podziwiać zabytkowy kościółek pw. św. Michała Archanioła. Jego początki datuje się na XVI wiek.
Jak w swojej książce „Echa dawnej Warszawy. Kościoły i kaplice” opisuje Piotr Otrębski, wszystko wskazuje na to, że kościół zbudowała królowa Bona, która po śmierci męża Zygmunta I Starego otrzymała jako odprawę wdowią rozległe dobra na Mazowszu. To dzięki niej jest też patron świątyni.
Według legendy w czasie jednej z gospodarskich wizyt królowa się rozchorowała. Po wyzdrowieniu w ramach wdzięczności Niebiosom za ocalenie życia wystawiła kościół dedykowany Św. Michałowie Archaniołowi. To miał być rok 1534, ale żadne wiarygodne źródła tego nie potwierdzają. W kancelarii pierwszy wpis pochodzi dopiero z lat 50-tych.
– Obecna konstrukcja może pamiętać 1717 rok. To najstarszy kościół Warszawy. Niektóre źródła sugerują, że przetrwał on w swej pierwotnej postaci do dnia dzisiejszego, bardziej wiarygodne – w ciągu stuleci kilkukrotnie niszczony – opisuje Otrębski, który ustalił też, że przez wiele lat kapłan „urzędujący” w kościele mieszkał w wagonie przy świątyni. Teraz plebania jest w budynku z 1918 roku.
Co ciekawe, kościół w połowie XIX wieku był otwierany tylko w niedziele i święta. Po Powstaniu Styczniowym włączono go do parafii praskiej.
– Ściany złożono z poziomych drewnianych bali łączonych w narożnikach. Kościół jest obustronnie oszalowany. Jego prezbiterium z ołtarzem głównym zwrócone jest ku wschodowi. Prezbiterium jest nieduże w stosunku do nawy, ma formę niespotykaną w XVIII wiecznych kościołach na Mazowszu. Wygląda więc na to, że to efekt XX-wiecznej przebudowy – podkreśla Piotr Otrębski.
Kościół przy ul. Głebockiej jest jednym z dwóch warszawskich obiektów na trasie drewnianej architektury sakralnej „Skarbiec Mazowiecki”. Są w nim dwa dzwony: Michał (450 kg) i Józef (200 kg). Najcenniejsze zabytki wewnątrz pochodzą z dawnej świątyni bernardyńskiej na Pradze.