Nowe latarnie przy ul. Obrazkowej. Pora na kolejne białołęckie ulice
Zarząd Dróg Miejskich w końcu wymienił stare, betonowe latarnie na ul. Obrazkowej. Nowe, stalowe słupy pojawiły się na odcinku od ul. Myśliborskiej do ul. Modlińskiej.
Kiedy pd koniec kwietnia trwał audyt oświetlenia przy tej ulicy, potrzeba jego wymiany nie podlegała dyskusji, co dzisiaj na zdjęciach przypomina radna Mariola Olszewska ze Stowarzyszenia Razem dla Białołęki. Tak wyglądał jeden ze słupów oświetleniowych:
Zarząd Dróg Miejskich potwierdza, że do tej pory na fragmencie ul. Obrazkowej znajdowały się mocno wysłużone betonowe latarnie wyposażone w oprawy sodowe. W tym miejscu często dochodziło do awarii oświetlenia, dodatkowo oprawy starego typu zużywały sporo energii elektrycznej.
Teraz na tej ulicy pojawiło się 12 stalowych słupów wraz z nowoczesnymi i energooszczędnymi oprawami ledowymi. Taka zamiana poprawi widoczność i bezpieczeństwo oraz pozwoli zaoszczędzić zużycie energii o ok. 40%.
Mariola Olszewska reagując na informacje od mieszkańców zgłosiła wiele awarii i interpelacji w sprawie konieczności wymiany oświetlenia w dzielnicy. W końcu w kwietniu ZDM zaprosił ją na wspomniany wieczorny “objazd” Białołęki aby sprawdzić gdzie jest problem. Jak tłumaczy radna, o ile zachodnia część dzielnicy jest już dość dobrze doinwestowana, to wschodnia i środkowa wymaga wygospodarowania środków w budżecie miasta na ten cel.
– Ustaliliśmy konieczną wymianę lamp przy ul. Obrazkowej, Parcelacyjnej i Żyrardowskiej. Mając na uwadze wielkie potrzeby, a ciągły brak pieniędzy, zgłosiłam do budżetu obywatelskiego na rok 2020 projekt, w którym proponuję montaż latarni przy ul. Kroczewskiej, Pionierów ( kilka brakujących na niewielkim odcinku) oraz na placu zabaw przy ul. Brzezińskiej. Wstępna weryfikacja jest negatywna z uwagi, jak podkreślają urzędnicy na długotrwały proces 18 miesięcy oczekiwania na przyłącze. Odwołałam się od negatywnej weryfikacji i zaproponowałam zmianę lamp elektrycznych na solarne. To również nie spotkało się z pozytywnym oddźwiękiem, co mnie bardzo zdziwiło. “Lampy są za słabe i będą świecić tylko 2 godziny” brzmiało uzasadnienie. Skierowałam ponowne pismo do wydziału argumentując zasadność takiego rozwiązania, bądź w ostateczności zainstalowania lamp hybrydowych. Czekam na kolejną urzędniczą weryfikację. Jednocześnie martwi mnie ilość odrzucanych projektów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Czyżby ta forma aktywności mieszkańców chyliła się ku upadkowi? – zastanawia się Mariola Olszewska.
Źródło: ZDM
Foto: RdB, ZDM