Znamy już Budżet Partycypacyjny!
12 lipca w Teatrze Powszechnym zostały ogłoszone zwycięskie projekty kolejnej edycji procesu Budżetu Partycypacyjnego Warszawy.
Już po raz trzeci warszawiacy mieli okazję uczestniczyć w procesie BP. Tym razem do rozdysponowania było ponad 58 milionów publicznych, samorządowych złotówek. W procesie najpierw mieszkańcy zgłosili różnego rodzaju 1750 projektów, a następnie głosowali na te, które ich zdaniem były najciekawsze lub najbardziej potrzebne naszemu miastu. Głosowanie zakończyło się 24 czerwca.
Ogłoszenie wyników głosowania i zwycięskich projektów pierwotnie miało się odbyć w klimatycznym Ogrodzie Powszechnym przed Teatrem Powszechnym. Zmienna aura trochę wystraszyła organizatorów i imprezę przeniesiono na Małą Scenę teatru. Widownia dość szybko zapełniła się osobami chętnymi do zapoznania się z listą zwycięskich projektów. W tej edycji BP głosowało ponad 128 tysięcy warszawiaków. Zdecydowana większość mieszkańców (122 tysiące) głosowała przez internet. Największą frekwencję w procesie BP uzyskała dzielnica Żoliborz (10%).
Z pełną listą zwycięskich projektów (z podziałem na dzielnice i obszary) można zapoznać się na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl
O to, jak została przyjęta lista zwycięskich projektów zapytaliśmy Leszka Siejkę, przedstawiciela mieszkańców w południowopraskim zespole ds. Budżetu Partycypacyjnego.
– Pierwszy raz brałem udział w takiej imprezie i przyglądałem się zwycięskim projektom pod kątem ich kosztów – odpowiedział nam pytany. – I stwierdzam, że strasznie silne jest lobby rowerowe. Za dużo jest projektów związanych z rowerami. Podobnie, jak projektów związanych z bibliotekami, szkołami, czy przedszkolami. Te wszystkie rzeczy na pewno są potrzebne, ale powinny być finansowane z innych źródeł, a nie poprzez Budżet Partycypacyjny…
„Mieszkańca” szczególnie cieszy, że w puli zwycięskich projektów, które będą realizowane w 2017 roku, znalazł się pomysł pt. „Tablica pamiątkowa dla Zygmunta Kęstowicza”. Przypomnijmy, że wybitny i przesympatyczny aktor, Zygmunt Kęstowicz, został przez naszych Czytelników uhonorowany tytułem „Zacny Mieszkaniec”. Granitowa tablica zostanie zawieszona na terenie Grochowa Południowego na znajdującym się w zasobie SM „Ostrobramska” budynku przy ul. Komorskiej 8. (ar)