Ożywianie „Murowanki”
„Murowanka” jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w ciągu ul. Płowieckiej. Ta zabytkowa perełka Wawra pomału przywracana jest do życia.
Czerwony, ceglany budynek przy Płowieckiej 77 (niedaleko Zajazdu Napoleońskiego, dawnej Karczmy Wawerskiej) przez dekady straszył fatalnym stanem technicznym. Jednak kilka lat temu został odrestaurowany i jest zabytkową chlubą dzielnicy Wawer. Aktualnie zarządza nim tamtejszy Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Obiekt jeszcze nie ma docelowego przeznaczenia, ale już odbywają się w nim różnego rodzaju aktywności. Wykorzystywano go chociażby w czasie Nocy Muzeów, czy jak obecnie, dla przeprowadzenia cyklu wykładów historycznych.
„Murowanka” ma szansę stać się ważnym na mapie Wawra kulturalno-edukacyjnym punktem. – Chcemy, żeby „Murowanka” była centrum historycznym Wawra otwartym dla mieszkańców – mówi nam Konrad Rajca rzecznik wawerskiego Ratusza.
Wspomniany cykl wykładów nosi komponujący z dziejami „Murowanki” tytuł – „Historia odkryta na nowo”. Pierwszy wykład odbył się we wrześniu. Prowadził go Michał Rybak, kustosz z Działu Edukacji Muzeum Niepodległości. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Wawra wraz z wiceburmistrzem Leszkiem Baraniewskim. Kolejny wykład o „Rzeczpospolitej w okresie Stanisława Augusta Poniatowskiego” zostanie poprowadzony 9 października br. Cały cykl potrwa aż do czerwca przyszłego roku.
„Murowanka” powstała w 1903 r. Był to odpowiednik współczesnej szkoły podstawowej z jedną salą lekcyjną. W tamtych czasach tę szkołę kończyło ledwie kilkoro uczniów rocznie. Funkcję edukacyjną „Murowanka” pełniła także w czasie II wojny światowej – prowadzono w niej tajne komplety. Przed budynkiem stoi pomnik poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz „obywatelom Wawra” poległym w walce o niepodległość Polski. „Murowanka” to piękny kawałek historii tej dzielnicy.