„Obudź się! Uwaga=życie”. W trosce o bezpieczeństwo seniorów
To smutne statystyki dotyczące seniorów. W ubiegłym roku na drogach Warszawy zginęło 21 osób powyżej 60. roku życia, ranne zostały 253 osoby. 75 procent ofiar wśród pieszych to właśnie seniorzy.
Ten raport Zarządu Dróg Miejskich nie pozostawia złudzeń – osoby po 60-tym roku życia to grupa najbardziej narażona na ryzyko wypadku. Brak uwagi na drodze – to jeden z fundamentalnych czynników, mających wpływ na bezpieczeństwo.
– Wśród najczęściej występujących przyczyn wypadków drogowych z udziałem pieszych ‑ seniorów na warszawskich drogach – należy wymienić nieudzielenie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych (60,3 proc.) i nieprawidłowe cofanie pojazdów (16,8 proc.). Seniorzy najczęściej przyczyniają się do wypadków przekraczając jezdnię w miejscu niedozwolonym (14 proc.). Najwięcej wypadków w udziałem osób starszych w 2018 r. wydarzyło się w kwietniu, maju i październiku – informuje ZDM i dodaje, że najnowsza statystyka wypadków z udziałem pieszych za 2019 rok, przygotowana przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu jest również alarmująca – liczba śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych zwiększyła się w porównaniu do ubiegłego roku.
–Wypadki z pieszymi na stołecznych drogach – to ponad połowa ogólnej liczby wypadków w 2019 roku – mówi Michał Domaradzki, Dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu.
Chodzenie utartymi ścieżkami, przechodzenie na czerwonym świetle, czy nieustąpienie pierwszeństwa lista przewinień zarówno pieszych, jak i kierowców jest długa. Jedno jest pewne wszystkie te drobne wykroczenia i złe nawyki stwarzają ryzyko utraty życia. ZDM zapowiada działania, skierowane zarówno do kierowców i seniorów, które „obudzą” obydwie grupy. Ruszyła kampania Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie „Obudź się! Uwaga=życie”, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa seniorów na warszawskich drogach.
– Przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa, doświetlanie przejść dla pieszych, budowanie sygnalizacji świetlnych, czy naprawa dróg – to wszystko działania niezbędne dla poprawy bezpieczeństwa. Fundamentalną jest jednak zmiana świadomości i postaw – to dzięki wrażliwości, uwadze i odpowiedzialności użytkowników drogi, infrastruktura miejska w pełni zyskuje na wartości i zaczyna pełnić pożądaną funkcję – mówi Łukasz Puchalski, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. – To bardzo ważna dla nas kampania – ubiegłoroczne statystyki ukazały ponurą rzeczywistość – w 2018 roku na stołecznych drogach aż 75 proc. ofiar śmiertelnych wśród pieszych stanowili seniorzy. O bezpieczeństwie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, kiedy będzie istniała świadomość zagrożeń.
W kampanii wykorzystane zostaną narzędzia komunikacyjne, mające na celu dotarcie do kierowców i seniorów: kampania, to nie tylko działania medialne i spoty, to także długofalowe działania poprzez które ZDM chce dotrzeć do seniorów. To spotkania na Uniwersytetach III wieku czy w klubach seniora. Dużą rolę stanowi także Kościół, za pośrednictwem warszawskich parafii ZDM będzie informował seniorów o zagrożeniach na drodze.
Źródło: ZDM