Czas duchowego „dotlenienia”
Zanim pielgrzymi z Polski i z całego świata udali się do Krakowa zostali serdecznie ugoszczeni m.in. w Warszawie. Jedną z najważniejszych uroczystości w ramach stołecznych „Dni w Diecezjach” był „Festiwal Narodów”, zorganizowany przez Diecezję Warszawsko-Praską. 23 lipca na terenie Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. J.Mehoffera 2 pojawili się pielgrzymi nie tylko z Polski, ale także z Europy i spoza naszego kontynentu.
– Cieszę się, że jako biskup tej diecezji mogę gościć tak wspaniałych ludzi, którzy przyszli ze swoim złotym sercem na to spotkanie. Chciałbym podziękować za Waszą obecność – powiedział arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser.
„Dni w Diecezjach”, poprzedzające główne uroczystości ŚDM, były czasem, podczas którego pielgrzymi mogli się poznać, dowiedzieć się więcej o innych miastach czy państwach, a także spędzić czas na wspólnej modlitwie. Ludzie zgromadzeni na Tarchominie wzięli udział w wielokulturowym korowodzie – Koronce do Bożego Miłosierdzia oraz uroczystej mszy świętej.
Później udali się do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Ojciec Święty, rozpoczynając 31. Światowe Dni Młodzieży na krakowskich Błoniach, przypomniał o swoim poprzedniku, który przecież jest tak bliski naszym sercom.
– W ojczystej ziemi chciałbym podziękować przede wszystkim Janowi Pawłowi II za to, że wymarzył i dał impuls do spotkań w ramach Światowych Dni Młodzieży – podkreślił papież Franciszek.
Polacy cieszyli się, że kontynuował też zwyczaj Karola Wojtyły i ukazał się w słynnym oknie papieskim przy ulicy Franciszkańskiej 3. Tam pobłogosławił licznie zgromadzonych wiernych i pomodlił się z nimi.
Głowa Kościoła podczas pobytu w Polsce odwiedziła m.in. Wawel, gdzie wystawione są relikwie św. Jana Pawła II oraz klasztor na Jasnej Górze. W Częstochowie papież modlił się przed Cudownym Obrazem i celebrował mszę świętą z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Odwiedził też były obóz koncentracyjny w Auschwitz i spotkał się z ocalonymi.
Na zakończenie odprawił uroczystą mszę świętą w Kampusie Miłosierdzia w Brzegach. Papież podziękował młodym za uczestnictwo i stwierdził, że ten czas to było prawdziwie duchowe „dotlenienie”.
Podczas ŚDM mieliśmy okazać przeżyć też niezwykle miły praski akcent. Biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej ksiądz Marek Solarczyk zrobił prawdziwą furorę w Internecie. Jego zdjęcia, na których uśmiechnięty i szczęśliwy prezentował to, co działo się w Krakowie i okolicach, polubiły tysiące internatuów.
Nie ma jednak, co się dziwić jego szczęściu – to dla wszystkich pielgrzymów były piękne dni pełne radości i miłości. Wielokulturowy tłum z całego świata został przyjęty przez Polaków z prawdziwie słowiańską gościnnością i zjednoczył się we wspólnej modlitwie.
Nie pozostaje nic innego jak powiedzieć – do zobaczenia za trzy lata w Panamie.
Tekst i fot. Anna Krzesińska