Przekształcenia nieruchomości – pamiętaj o terminach!
62 procent warszawskich gruntów zostało już przekształconych. Miasto wydaje przynajmniej jeden dokument dla każdej nieruchomości. Mieszkańcy zachowują prawo do bonifikat i mogą spokojnie czekać na zaświadczenia.
1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się ich właścicielami. Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98- i 99-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej, która dotyczy zarówno gruntów m.st. Warszawy jak i Skarbu Państwa.
Warszawa ma 448 tysięcy użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi. To najwięcej w Polsce. Liczba wydawanych dokumentów sukcesywnie rośnie – dzielnice wydają ich kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Do tej pory do mieszkańców trafiło ponad 161 tys. zaświadczeń, dotyczących 62 proc. nieruchomości, których prawo użytkowania wieczystego uległo przekształceniu w prawo własności.
Warszawiacy, którzy otrzymali zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, aby skorzystać z bonifikaty i wnieść opłatę jednorazową, powinni zgłosić to do urzędu dzielnicy. Gdy wniosą opłatę jednorazową (koniecznie przed 29 lutego 2020 r.), otrzymają dokument potwierdzający spłatę należności. Następnym krokiem jest złożenie wniosku w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w księdze wieczystej.
Osoby, które przed otrzymaniem dokumentu wpłaciły opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 r., dostaną zwrot nadpłaty na konto lub w kasie urzędu dzielnicy.
Sprawdź w wyszukiwarce
Mieszkańcy, którzy nie otrzymali jeszcze zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, mogą sprawdzić, które nieruchomości zostały przekształcone w wyszukiwarce: warszawa19115.pl/przeksztalcenia
Jeśli nieruchomość jest na liście, nie muszą wnosić opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w 2020 r., a z przysługującej bonifikaty skorzystają po otrzymaniu dokumentu.
– Mieszkańcy muszą tylko pamiętać o terminach. Jeśli zaświadczenie zostało doręczone po 30 listopada, właściciel ma 2 miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej. I kolejne dwa na zapłatę, licząc od daty otrzymania informacji o wysokości opłaty jednorazowej – mówi wiceprezydent Robert Soszyński.
Dane w wyszukiwarce są stale aktualizowane. Jeśli adresu nie ma jeszcze na liście, warto sprawdzić ponownie za kilka dni.
Źródło: UM