„Tablice Pamięci” na Dworcu Centralnym w Warszawie
W hali głównej dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki w Warszawie stanęła niezwykła wystawa upamiętniająca ofiary ludności stolicy podczas niemieckiej okupacji. To część projektu „Tablice Pamięci” realizowanego przez PGE Energia Ciepła, którego celem jest przywrócenie pamięci o tablicach Tchorka umieszczonych w miejscach egzekucji. Wystawie towarzyszy dwumetrowa kostka z kodem QR, za pomocą którego można pobrać aplikację z lokalizacjami 167 tablic Tchorka i historią miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie.
Wystawa „Tablice Pamięci” przedstawia skalę niemieckiej represji wobec ludności cywilnej Warszawy w latach 1939-1945. Będzie prezentowana w hali głównej dworca Warszawa Centralna od 3 lutego do 31 marca br.
Autorzy wystawy, historycy Wiktor Cygan i Witold Rawski, ukazują największe zbrodnie niemieckie w Warszawie w czasie okupacji. Poczynając od egzekucji w Wawrze, Lesie Sękocińskim czy we wsi Palmiry, aż do masowych mordów Powstania Warszawskiego.
– Na 20 tablicach w sposób syntetyczny przybliżona została polityka niemieckich okupantów wobec ludności Warszawy. Wybrane, symboliczne sylwetki ofiar pokazują, jak wielkie straty z rąk niemieckich poniosło państwo polskie w okresie II wojny światowej (m.in. politycy, wynalazcy, aktorzy, duchowni). Na wystawie nie zapomniano też o aparacie niemieckiego terroru i pojedynczych sprawcach zbrodni – powiedział Wiktor Cygan, historyk i współtwórca wystawy.
– Ogrom zbrodni przeraża i nie do końca jesteśmy w stanie go pojąć. Miejsca tych dramatów zostały oznaczone tablicami Karola Tchorka. Najwyższy czas był je przypomnieć, bowiem z 460 tablic do dnia dzisiejszego przetrwało zaledwie 160. Jak zginą tablice, zginie i pamięć o ofiarach. Następne pokolenia Polaków powinny pamiętać o ogromnym męczeństwie Warszawy w latach II wojny światowej – podkreślił historyk Witold Rawski.