Park Żerański, czyli walka o klimat
Park Żerański szczególnie teraz, w czasie rekordowej suszy, jest bardzo potrzebny. A kiedy wiele inwestycji staje pod znakiem zapytania, niepokój mieszkańców o jego realizację, z dnia na dzień rośnie.
Efekty betonowania miasta oraz ograniczania powierzchni zieleni widzimy na każdym kroku i są one wręcz opłakane. Przeciwdziałanie suszy i walka ze zmianami klimatu dominują dziś w debacie publicznej. Miasto rezygnuje z koszenia trawników, sieje kwietne łąki. Czynione są małe kroki, aby choć odrobinę poprawić fatalną sytuację.
Są jednak miejsca, o które zadbać trzeba było już kilka lat temu. Jak wynika z danych Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju, już w 2016 roku Żerań był jedną z największych wysp ciepła w Warszawie.
Patrząc na okolice Kanału Żerańskiego nasuwa się jedno pytanie: co poszło nie tak? Kolejne wycinki po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset drzew, wreszcie ogromna ponad 5 tysięcy drzew związana z budową gazociągu.
Mieszkańcy z przerażeniem przyglądali się kolejnym padającym pniom i w końcu wzięli sprawy w swoje ręce. Zaczęli walkę o powrót zieleni w miejsce, gdzie jeszcze kilka lat temu ona była tu nieodłącznym elementem. Dzięki warszawskiemu Zarządowi Zieleni sprawa wreszcie ruszyła. Najpierw była wizja, później konkurs architektoniczny, wreszcie koncepcja i przyznane dzięki wsparciu miejskich radnych środki na realizację Parku Żerańskiego.
Dziś formalnie nic nie stoi już na przeszkodzie, aby wymarzony przez wielu mieszkańców park stał się faktem. Pod koniec kwietnia prezydent Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie o nabyciu ostatniej z brakujących działek. Wydaje się więc, że jesteśmy na ostatniej prostej.
Z ratusza płyną jednak – za pośrednictwem mediów – zapowiedzi o cięciu inwestycji, co w połączeniu z brakiem oficjalnych informacji budzi niepokój mieszkańców. Jak podkreślają, środki na zagospodarowanie terenów nad Kanałem Żerańskim są ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-23 i taki też powinien być harmonogram tej inwestycji – mającej kluczowy wymiar w zapowiadanej przez władze Warszawy walce ze zmianami klimatu. Nie można też zapomnieć o tym, iż przywrócenie zieleni nad Kanałem Żerańskim było jednym z głównych zobowiązań związanych z kontrowersyjną inwestycją gazociągu.
Grafika: Wizualizacja Parku Żerańskiego: Autorzy: Magdalena Wnęk, Justyna Dziedziejko, Marcin Maraszek, Maciej Kaufman, Natalia Trochonowicz oraz Hubert Trammer