Koronawirus w Warszawie – co wiemy po posiedzeniu sztabu kryzysowego
Dzisiaj, 28 września, odbyło się spotkanie Sztabu Kryzysowego z udziałem prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Tematem spotkania była analiza aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Warszawie i działania miasta zapobiegające dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Sytuacja epidemiczna w Warszawie
– Sytuacja związana z epidemią COVID-19 jest poważna w całym kraju, w związku z czym zarządziłem sztab kryzysowy, na którym rozmawialiśmy o sytuacji w mieście. Podczas spotkania analizowano liczbę zakażeń, jaka obecnie występuje w Warszawie. W ciągu ostatnich 14 dni (licząc do 27 września, niedzieli, włącznie) stwierdzono 1056 zakażeń koronawirusem w Warszawie – mówił prezydent, Rafał Trzaskowski. – Na chwilę obecną Warszawa nie jest objęta żadną ze stref ostrzegawczych – podkreślał prezydent i dodał, że miejskie sztaby kryzysowe dotyczące epidemii będą odbywały się cyklicznie.
URZĄD MIASTA PRZEDSTAWIŁ INFORMACJĘ O PROWADZONYCH DZIAŁANIACH:
Dezynfekcja przestrzeni publicznej
Prace rozpoczynają się o północy, przez cały tydzień. Do dezynfekcji wielokilometrowych chodników używane są polewaczki. Jednej nocy udaje się zdezynfekować od 116 do 192 km ciągów pieszych. Do dezynfekcji mniejszych powierzchni wykorzystywane są opryskiwacze wysokociśnieniowe, plecakowe i rolnicze, obsługiwane przez pracowników w specjalnych kombinezonach i specjalistycznych maskach. Ponadto dezynfekowanych jest ok. 600 wiat przystankowych tygodniowo. Ozonowana jest także przestrzeń, przylegająca do 19 domów pomocy społecznej, a także podjazdy pod szpitale.
Woda wysoko ozonowana dzięki swojej skuteczności jest najlepszym środkiem do dezynfekcji. Można ją wykorzystać zarówno do mycia powierzchni, jak i rozpylania. Działa szybciej na bakterie i wirusy niż inne środki dezynfekcyjne.
Woda wysoko ozonowana jest bezpieczna dla ludzi, środowiska naturalnego, urządzeń i infrastruktury. Nie wprowadza do środowiska żadnych sztucznych pierwiastków, ponieważ do jej produkcji potrzebne są woda, tlen i energia elektryczna. Dodatkową zaletą jest to, że po kilku minutach prowadzonej dezynfekcji odgazowana woda wysoko ozonowana rozkłada się do czystego tlenu. Jej właściwości i możliwości czynią ją skutecznym środkiem, wykorzystywanym do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się obecnego koronawirusa, jak i możliwych wirusów w przyszłości.
Między 21 a 27 września dezynfekcje przeprowadziliśmy w 13 dzielnicach, o powierzchni przestrzeni publicznej ok. 223 778 m2 i liczbie zdezynfekowanych tras ok. 314 km.
Komunikacja miejska
W komunikacji miejskiej obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Obowiązuje również limit pasażerów do 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe. Przy zajmowaniu miejsc nadal połowa siedzących musi pozostać wolna. Kontrolerzy Zarządu Transportu Miejskiego w czasie swojej pracy przypominają pasażerom o obowiązku zasłaniania nosa i ust a tym, którzy nie będą mieli zasłony twarzy, podarują maseczkę. Funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzają czy pasażerowie zachowują się odpowiedzialnie i zasłaniają usta i nos – w myśl zasady: moja maseczka chroni ciebie, twoja – mnie. Osoby, które jadą autobusem czy tramwajem bez maseczki – dostają ją od strażników i proszone są o jej założenie.
Edukacja
Od 1 września u 87 osób stwierdzono Covid-19, z czego u 50 uczniów, 31 nauczycieli i 6 pracowników administracyjnych. 1155 osób objęto już kwarantanną, obecnie na kwarantannie przebywa 85 osób. Warszawa będzie prowadzić kampanię edukacyjną skierowaną do uczniów, przypominającą o obostrzeniach sanitarnych związanych z koronawirusem. 22 sierpnia br. wystąpiliśmy do Głównego Inspektora Sanitarnego z apelem o niezwłoczne uruchomienie przy warszawskim sanepidzie specjalnej infolinii dla szkół, by ułatwić ich dyrektorom kontakt ze służbami sanitarnymi w razie wystąpienia zakażenia. Dedykowana linia telefoniczna została uruchomiona, ale już dziś obserwujemy utrudnienia w kontaktach, szczególnie w weekendy. To problem, który Sanepid będzie musiał rozwiązać.
Służba zdrowia
Ze 115 respiratorów w miejskich szpitalach w Warszawie obecnie zajętych jest 70, z czego np. w Szpitalu Praskim wszystkie, czyli 21 respiratorów, a w Bielańskim 25 z 30 dostępnych. Wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia w miejsce szpitali jednoimiennych trzystopniowy system hospitalizacji w Warszawie wygląda następująco:
- 1 stopień hospitalizacji: 126 łóżek
- 2 stopień hospitalizacji: 228 łóżek (jest to poziom niewystarczający)
- 3 stopień hospitalizacji: 442 łóżka (zajęte są 172)
W miejskich szpitalach są 42 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Ukierunkowani jesteśmy na zapobieganiu ognisk w szpitalach miejskich. Codziennie w woj. mazowieckim wykonuje się ok. 3000 testów. W ubiegłym tygodniu wykonano 25 tys. testów na całym Mazowszu. Możliwości laboratoriów są trzy razy wyższe. W tej chwili w Warszawie są trzy punkty typu drive thru, gdzie można kierować pacjentów na wymazy. ”Miejskie” SPZOZ-y włączają się w organizację punktów pobrań tego typu.
Ogniska koronawirusa
W żłobkach – praktycznie nie było ognisk, podobnie w DPS (występowały pojedyncze przypadki). Bardzo dużo osób choruje w wieku 10-25 lat, co jest związane z powrotem uczniów do szkół. W stolicy funkcjonuje 6 programów szczepień przeciwko grypie skierowanych do kobiet w ciąży, niemowląt i małych dzieci, seniorów, pensjonariuszy Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego, osób bezdomnych, pracowników placówek oświatowych.
Kampania informacyjna
W związku z ryzykiem II fali koronawirusa, od 15 sierpnia prowadzimy intensywną kampanię edukacyjno-informacyjną dla mieszkańców Warszawy, aby przypomnieć zalecenia sanitarne. Nasz przekaz jest w tej chwili widoczny na kilkuset różnych nośnikach w całym mieście (fullbacki na autobusach 175, billboardy 135, citylighty 300, słupy 152). Zamieszczamy też ogłoszenia w lokalnej prasie, intensywnie informujemy mieszkańców na naszych profilach w mediach społecznościowych. Plakaty prezentują jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce, przypominają o obowiązku zasłanianiu ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej oraz o zachowaniu dystansu społecznego. Kampania informacyjna w przestrzeni publicznej będzie prowadzona do końca bieżącego roku.
Spotkania sztabu kryzysowego
Od 28 września br. sztab kryzysowy będzie obradował trzy razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek) o godz. 12.00, monitorując na bieżąco sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym.
Informacja UM