Ruszył przewiert rurociągu do Czajki
Rozpoczął się przewiert nowego rurociągu pod Wisłą. To pierwszy z dwóch, który docelowo zbuduje MPWiK. Jak zapewnia prezydenta Rafał Trzaskowski, zapewnią one bezpieczniejszy system przesyłowy ścieków do oczyszczalni Czajka. Pierwszy przewiert powinien być gotowy na przełomie listopada i grudnia.
Nowy rurociąg powstaje w technologii bezwykopowej, tzw. direct pipe. Polega ona na jednoczesnym drążeniu i wciskaniu w grunt stalowego rurociągu o średnicy 1,2 m połączonego za pomocą specjalnej głowicy z tarczą wiercącą. Podziemny odcinek rurociągu będzie miał długość ok. 800 m. Tarcza drążąca wystartowała w komorze zlokalizowanej przy ul. Świderskiej, a wyjdzie na powierzchnię na lewym brzegu rzeki w okolicy ul. Farysa.
Praca tarczy jest kontrolowana z zewnątrz, ze specjalnego centrum sterowania zlokalizowanego obok komory startowej. Siłę potrzebną do drążenia oraz jednoczesnego przepychania rury zapewnia innowacyjna stacja pchająca, tzw. Pipe Thruster. To charakterystyczny zacisk wraz z siłownikami, które wciskają rurę w grunt.
– Prace nad alternatywnym przesyłem trwają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Robimy wszystko, aby ukończyć je jak najszybciej. Po zakończeniu prac przygotowawczych przechodzimy do kluczowego etapu – drążenia tunelu. Chcemy, aby tarcza drążąca dotarła na drugi brzeg na przełomie listopada i grudnia – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
– Po uruchomieniu tymczasowego układau na moście pontonowym, rozpoczęcie przewiertu to kolejny ważny moment związany z zapewnieniem bezpiecznego transportu ścieków do Zakładu „Czajka” – powiedział Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Jest to etap budowy alternatywnego układu przesyłowego, którego powstanie zapowiadaliśmy w ubiegłym roku i nad którym prace toczyły się już od tamtej pory – dodał.
– Prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem – zapewniła Renata Tomusiak, prezes zarządu MPWiK. – Jest to skomplikowana operacja, a nad jej przebiegiem non stop czuwa kilkadziesiąt osób – dodała.
Roboty związane z przewiertem są prowadzone w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i powinny się zakończyć na przełomie listopada i grudnia 2020 r.
Przewiert pod Wisłą to jeden z dwóch planowanych rurociągów, które wybuduje MPWiK. Przejmą one ścieki z układu tymczasowego ułożonego na moście pontonowym i skierują do oczyszczalni „Czajka”, a docelowo będą stanowiły instalację alternatywną dla dotychczasowego układu przesyłowego.