MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności – uczniowie z 50. LO w drugiej edycji projektu
Rusza druga edycja projektu „MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności”. Pięciu uczniów z 50. liceum przy ul. Burdzińskiego nie ustaje w staraniach, by przekonać wszystkich, że każdy ma równe szanse zarówno na rynku pracy, jak i w codziennym życiu.
Wszystko zaczęło się jesienią ubiegłego roku, kiedy pięciu, wówczas pierwszoklasistów: Mateusz, Szymon, Kuba, Stasiek i Wojtek zobaczyli plakat informujący o olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” polegającej na tworzeniu projektów społecznych, dzięki którym życie innych może stać się lepsze i chociaż trochę łatwiejsze, zaczęli drążyć temat.
Z pomocą przyszła Beata Cegłowska, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości. Wspólnie wybrali temat.
– Osoby niepełnosprawne jeszcze w liceum są w swojego rodzaju inkubatorze. Tutaj mają opiekę. Później są rzucane na głęboką wodę i to jest bardzo trudne – mówiła rok temu Beata Cegłowska.
Temat nie wziął się znikąd – 50. LO jest szkołą integracyjną i są tu niepełnosprawni licealiści. A projekt „MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności” ma m.in. pokazać, że osoba z dysfunkcją ma takie same szanse na karierę jak osoba w pełni sprawna. Panowie szybko wzięli się do pracy. Dopełnili niezbędnych formalności – zgłosili swój projekt, stworzyli logo, fanpage i zaczęli działać. Organizowali spotkania z osobami niepełnosprawnymi, które osiągnęły zawodowy sukces. Z ludźmi, którzy opowiadając o własnym życiu stanowili najlepsze świadectwo tego, że nie można się poddawać.
Wtedy udało się, chłopaki zdobyli tytuł „Złotego Wilka” na Mazowszu i jak podkreślają, najważniejsze – wiedzą, że dotarli do wielu osób, ale to wciąż za mało. Każdy powinien uwierzyć w siebie i swoje możliwości, dlatego ponownie zgłosili się do „Zwolnionych z teorii” i ponownie z projektem „MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności”.
Tym razem zadanie jest trudniejsze ze względu na epidemię, wszystko będzie odbywało się w internecie. Pierwsze spotkanie, z Małgorzatą Szumowską, autorką Niewidzialnej Wystawy już 3 grudnia. Wszystko będzie nagrywane i dostępne w mediach społecznościowych oraz na kanale You Tube od stycznia.
Teraz w ramach projektu jest również na bieżąco aktualizowany Instagram, profil na fb, na którym znajdziemy mnóstwo ciekawostek dotyczących osób niepełnosprawnych.