Wawerski Przewodnik Sąsiedzki – Dzień dobry, od tego się zaczyna
“Najlepsze na początek: sąsiad(ka) to Ty. A chyba każdy przyzna, że lepiej być takim sąsiadem, którego samemu by się chciało mieć za sąsiada… Być sąsiadem wielkiego formatu to jest to! Możemy być XXL i cieszyć się życiem… ” Tak zaczyna się Wawerski Przewodnik Sąsiedzki, który w PDF można pobrać ze strony Urzędu Dzielnicy!
Co łączy Kayah, Katarzynę Żak, Tadeusza Drozdę i Roberta Gawlińskiego? Talent i popularność to oczywiste! A o tym, że są mieszkańcami dzielnicy Wawer i co myślą o sąsiedzkości możemy dowiedzieć się właśnie z Wawerskiego Przewodnika Sąsiedzkiego, który jest częścią większej kampanii: “Dzień dobry, od tego się zaczyna”.
Wersja papierowa będzie bezpłatnie dostępna już wkrótce m.in. w wawerskich bibliotekach publicznych, filiach Wawerskiego Centrum Kultury, w Wydziale Obsługi Mieszkańca Urzędu Dzielnicy Wawer, przedszkolach publicznych.
Dlaczego warto zajrzeć do tej publikacji? Poza sąsiedzkimi opowieściami gwiazd znajdziemy w niej ciekawostki dotyczące dzielnicowej integracji o których tak naprawdę niewiele się mówi, a towarzyszą nam na co dzień i są niezwykle ważnym elementem naszego życia. Jak zrobić sąsiedzkiego grilla, jakim typem sąsiada jesteś, 25 sposobów na budowanie sąsiedztwa i wiele innych przydatnych i niespotykanych nigdzie indziej pomysłów. Wszystko to znajdziecie tutaj: Wawerski Przewodnik Sąsiedzki.
“Sąsiedztwo to fenomen, który sytuuje się między światem naszej najbliższej rodziny a dalekim światem zewnętrznym. Historycznie patrząc, sąsiedztwo było konieczną formą kooperacji, zobowiązaniem do wzajemnej pomocy.
Cykl życia, szczególnie na wsi, sezonowość prac, współpraca przy budowie domu, walka z klęskami żywiołowymi były płaszczyznami budowania relacji sąsiedzkich. Dobrych lub trudnych. Współcześnie również doświadczamy zbliżania z naszymi sąsiadami w imię spraw ważnych; jesteśmy razem za czymś albo przeciwstawiamy się czemuś, co zagraża interesom naszej wspólnoty.
Wydaje się jednak, że wspólne interesy nie wyczerpują fenomenu sąsiedztwa. Dziś nie jesteśmy skazani na sąsiadów w znaczeniu geograficznej przyległości, możemy tego typu relacje kształtować bardziej swobodnie. Fizyczna bliskość sąsiedztwa pozostaje jednak nadal ważna dla dwóch grup: dzieci mających w bliskim sąsiedztwie najbliższych towarzyszy zabaw oraz seniorów mogących doświadczać trudności z mobilnością i w związku z tym ograniczać swoje interakcje do tych, którzy są „na wyciągnięcie ręki”…