Światło w (wawerskim) tunelu
Wawer nadrabia zaległości w rozwoju komunikacyjnym. Na ukończeniu jest kolejna drogowa inwestycja – budowa tunelu przy przejeździe kolejowym w Międzylesiu.
Niedawno pisaliśmy na naszym internetowym portalu (www.mieszkaniec.pl), że wawerscy radni przyjęli stanowisko, w którym oczekują zmiany w koncepcji przebiegu Południowej Obwodnicy Warszawskiej. Dokładnie chodziło o to, aby odcinek trasy S2 na węźle z ul. Patriotów został wybudowany w tzw. wannie szczelnej, czyli pisząc po ludzku – w tunelu. Takie rozwiązanie umożliwi m.in. przyszłe modyfikacje układu drogowego, wpłynie na estetykę, zmniejszenie poziomu hałasu i ilości spalin. Nie obniży wartości okolicznych działek i nieruchomości, a także pozytywnie wpłynie na problem z odprowadzaniem wód opadowych. Nie wiadomo jeszcze, czy stanowisko radnych zostanie uwzględnione i ten odcinek trasy S2 poprowadzony zostanie w tunelu, ale wiadomo, że już niedługo wawerczycy będą jeździli innym tunelem…
Mowa o tunelu pod przejazdem kolejowym w Międzylesiu. To była bardzo długo wyczekiwana inwestycja. Bezkolizyjny i komfortowy przejazd przez ciągnące się kilometrami torowisko PKP oznacza znaczny postęp w modernizacji układu komunikacyjnego. Na realizację tej inwestycji Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podpisał umowę 27 listopada 2014 r. Budowa tunelu miała trwać dwa lata i wydaje się, że ten termin zostanie dotrzymany.
– Całym Zarządem systematycznie chodzimy na narady na budowie i widać, że nie ma opóźnień – mówi „Mieszkańcowi” burmistrz dzielnicy Wawer, Łukasz Jeziorski. – Przy tunelu trwają prace końcowe, praktycznie porządkowe, realizowane są ostatnie nasadzenia, za chwilę uzyskiwanie pozwoleń i uruchomienie wind, a na najbliższej sesji wykonawca ma przekazać radnym informacje o stanie prac i kiedy formalnie planuje otwarcie.
Trzeba przyznać, że ten obszar Międzylesia zmienił się przez ostatnie dwa lata nie do poznania. Znakomicie to zresztą widać z okien wawerskiego Ratusza (na zdjęciu).
Harmonogramowi robót bardzo sprzyjała pogoda. Ciepłe lato umożliwiło szybkie asfaltowanie i betonowanie wewnątrz tunelu. Dużo szybciej, co dla mieszkańców i kierowców było bardzo ważne, otwarto przejazd Północ-Południe ul. Szpotańskiego i Patriotów, a także dojazd do dzielnicowego Ratusza. Ta inwestycja jest ważna nie tylko dla Wawra, Wesołej, ale dla całej Warszawy. Da możliwość lepszego przemieszczania się w stronę Starej Miłosnej.
– My, wawerczycy, musieliśmy trochę pocierpieć, ale całe Miasto na tym zyska i o to chodzi, aby była taka synergia – dodaje burmistrz Łukasz Jeziorski. Tunel w Międzylesiu powinien zostać otwarty za ok. dwa miesiące. (rosa)