Czy seniorzy znajdą pomoc w samospisie w urzędach dzielnic? Sprawdzamy. Na początek Praga-Północ
Trwa spis powszechny. Rachmistrzów na razie nie zobaczymy w domach, bo ich wizyty, ze względu na epidemię, zostały wstrzymane. Po majówce zaczną pracę przez telefon, a teraz możemy się spisać online.
Samospisu możemy dokonać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do komputera i internetu. Dla osób, które nie mają takich możliwości uruchomione zostały specjalne stanowiska w urzędach dzielnic i z tego powinni korzystać seniorzy. Problem w tym, że dla wielu z nich internet jest jak „czarna magia” i sami nie poradzą sobie ze spisem – podchodzą do stanowiska w urzędzie i odchodzą z kwitkiem. Opowiadają o tym osoby, które dość często odwiedzają w ostatnim czasie naszą redakcję albo dzwonią skarżąc się na to, że nie znają się na komputerach i nie są w stanie sobie z nimi same poradzić, a przy stanowiskach do samospisu żadnej pomocy nie uzyskały.
Postanowiliśmy sprawdzić jak faktycznie wygląda sytuacja w naszych urzędach, czy seniorzy faktycznie są pozostawieni sami sobie?
Przegląd zaczynamy od Urzędu Dzielnicy przy ul. ks. I. Kłopotowskiego 15, czyli na Pradze Północ.
Tutaj niemal codziennie ok. 6-8 osób korzysta ze stanowisk do samospisu. Przygotowano dwa miejsca: jedno do samopisu, drugie jest wykorzystywane, kiedy pojawia się osoba , która nie radzi sobie z obsługą. Wówczas pracownik urzędu krok po kroku przeprowadza taką osobę przez cały internetowy spis.
– Od 7 kwietnia odwiedziło nas 48 osób. Na przyszły tydzień mamy zapisanych kolejnych 20. Doliczyć należy także osoby, które spisały się same – mówi Karolina Jakobsche, rzecznik Urzędu Dzielnicy. – Wyznaczonych zostało trzech pracowników do wsparcia przy spisie. Pomagamy przy logowaniu, tłumaczymy pytania, jeśli jest taka konieczność.
Pierwszy komputer znajduje się przy stanowisku nr 13. To zamknięty, kameralny pokój, w którym urzędnik pomaga mieszkańcowi w dokonaniu samospisu (na zdjęciu: Arkadiusz Kamiński, z Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich)
Drugi komputer – ogólnodostępny – znajduje się przy Informacji w Wydziale Obsługi Mieszkańców. Można przyjść i z skorzystać przy okazji wizyty w Urzędzie.
– Jeżeli mieszkańcy chcieliby spisać się w obecności urzędnika, to zachęcamy do kontaktu – mówi Karolina Jakobsche i podaje osoby do kontaktu:
– Anna Domańska, tel. (22) 443-80-65, mail: annadomanska@um.warszawa.pl
– Anna Kosiorek, tel. (22) 443-80-64, mail: akosiorek@um.warszawa.pl
– Anna Wrochna, tel. (22) 443-8-99, mail: awrochna@um.warszawa.pl
Urząd Dzielnicy Praga-Północ przypomina, że samospis internetowy to podstawowa forma, ale nie jedyna- dla osób bez dostępu do komputera czy Internetu wygodną i najbezpieczniejsza formą jest samospis za pośrednictwem infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99. Telefon obsługuje pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytać pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Przez telefon można się spisać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.