Noc Księgarń – festiwal księgarń i czytelników
22 października odbędzie się trzecia edycja akcji „Noc Księgarń”. Zarówno w księgarniach stacjonarnych, jak też w internecie. Festiwal organizowany jest przez dystrybutora książek OSDW Azymut.
Osoby kochające książki, i te młodsze, i te starsze, z pewnością znajdą coś dla siebie spośród spotkań autorskich, warsztatów, kiermaszy, pokazów filmów czy licznych dyskusji. Festiwal czytelniczy, oprócz księgarń, promuje również lokalne inicjatywy literackie i kulturalne.
Z roku na rok, do akcji dołącza się coraz więcej miejsc. Do tegorocznej ogólnopolskiej akcji dołączyło prawie trzydzieści warszawskich księgarń.
Wcześniejsze edycje „Nocy Księgarń” gościły wielu znakomitych autorów, takich jak Szczepan Twardoch, Katarzyna Nosowska, Katarzyna Grochola czy Katarzyna Bonda. W tegorocznej edycji bardzo ciekawie zapowiada się m.in. spacer z Zygmuntem Miłoszewskim ścieżką bohaterów powieści „Jak zawsze”, czy też spotkanie z Pauliną Chmurską, autorką książek dla dzieci „Wielka mała niedźwiedzica” i „Mała kaszalotka i tajemnica nocy”. Antykwariat Zakładka i Instytut Witkacego zapraszają na spotkanie z Przemysławem Pawlakiem, witkacologiem, autorem książki „Henryk Kazimierowicz. Ksiądz z nienapisanej sztuki Witkacego”. Na spotkanie online z udziałem czytelników „Noc Księgarń z Kryminałem” zapraszają Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Anna Kańtoch, Robert Małecki, Maciej Siembieda, Adam Szaja.
W tegorocznej czytelniczej akcji wśród przeróżnych księgarń, znajdą się także te, które startowały w plebiscycie Ulubiona Księgarnia Warszawy (m.in. księgarnia Tajfuny, Bookoff, Big Book Cafe czy Wrzenie Świata).
Księgarze zapowiadają, że tego dnia książki będzie można kupić w wyjątkowych, dobrych cenach.
Plakat festiwalu (zaprojektowany przez Igora Kubika), jak co roku, nawiązuje do twórczości pisarza, którego rok obchodzimy. Rok 2021 należy do Stanisława Lema.
Nocy Księgarń towarzyszy kilka wydarzeń:
- Literatura migana i Literacka Podróż Hestii (10-22 października),
fragmenty książek przeczyta Krystyna Czubówna, a w języku migowym przedstawią je przedstawiciele Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego - Noc Księgarń z nauką (21 października),
- Noc Księgarń do słuchania – cykl podcastów (21-22 października),
- Noc u Wisławy – konkurs Fundacji Wisławy Szymborskiej (15 września-22 października),
- Ogólnopolski Turniej Krzyżówek z Przekrojem.
- Konkursy:
- Napisz swoją odyseję, wygraj książki i bilety do teatru!
- Biegiem do księgarń. Po czytnik i książki!
- Lepiej (być) w księgarni. Napisz limeryk i spędź weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.
Wszystkie informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń stacjonarnych oraz online można znaleźć na www.nocksiegarn.pl/ www.nocksiegarn.pl/online oraz www.nocksiegarn.pl/konkursy/
/OM/