Nowi, egzotyczni mieszkańcy ptaszarni warszawskiego zoo
W ptaszarni Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego zagościli nowi mieszkańcy. To dwie pary modrogłowików. Te piękne ptaki, żyjące wyłącznie na Kubie, są zagrożone wyginięciem. Gatunek ten jest ogromną rzadkością w europejskich ogrodach zoologicznych.
Modrogłowiki w warszawskim zoo
Modrogłowiki są sporej wielkości gołębiami o okrągłej sylwetce. Ich charakterystyczną cechą są kobaltowo-niebieskie pióra na głowie, które dodają im ogromnego uroku. Reszta ciała jest utrzymana w tonacji oliwkowo-brązowej.
Ptaki te są gatunkiem endemicznym, żyjącym wyłącznie na Kubie (endemitami nazywamy zwierzęta lub rośliny występujące wyłącznie na jednym terenie, np. na jakiejś wyspie). Modrogłowiki preferują lekko wilgotne lasy położone do 500 m n.p.m. To raczej nieśmiałe i skryte ptaki, żyjące pojedynczo lub w parach. Pożywienia szukają głównie na ziemi. Zjadają nasiona roślin, owoce oraz owady i inne bezkręgowce.
Modrogłowiki są gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem. Nawet w swojej ojczyźnie pozostało już niewiele tych ptaków. Niestety przyczyną takiego stanu rzeczy są ludzie, którzy wycinają lasy i… polują na te ptaki. Mięso modrogłowików uchodzi bowiem za wyjątkowy przysmak. Są to zatem ptaki wyjątkowe i warte zobaczenia. Tym bardziej, że są rzadkością nawet w ogrodach zoologicznych.
Źródło: Warszawski Ogród Zoologiczny
Foto: Warszawski Ogród Zoologiczny