Mały myszojeleń w warszawskim ZOO
Warszawskiemu Ogrodowi Zoologicznemu przybył nowy mieszkaniec! Linda i Arnold, para kanczyli jawajskich została szczęśliwymi rodzicami. Młode urodziło się 2 grudnia, ma około 10 cm, a jego płeć jeszcze nie jest znana. Poród odbył się na oczach zwiedzających.
Mały kanczyl w warszawskim Zoo
Młody kanczyl jawajski razem z rodzicami mieszka w ptaszarni, gdzie ma zapewnione odpowiednie temperaturę i wilgotność. Maluch jest energiczny i ciekawy otaczającego świata. Jak wszystkie dzieci ssaków kopytnych, już w chwilę po narodzinach potrafił nie tylko stanąć na nogach, ale też biegać za swoją matką. Linda i Arnold doskonale odnajdują się w roli młodych rodziców.
Narodziny młodego kanczyla nie były niespodzianką dla pracowników Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Byli tylko trochę trochę zaskoczeni tym, że Linda i Arnold tak szybko postarali się o potomstwo. Urodzone niedawno młode jest pierwszym dzieckiem tej pary, która poznała się w lipcu tego roku, gdy samiczka przyjechała do stolicy. Zwierzęta od razu przypadły sobie do gustu i już następnego dnia wspólnie przemierzali swój wybieg.
Mały niczym mysz
Nie bez powodu kanczyle jawajskie nazywane są również myszojeleniami. Dorosły osobnik tego gatunku waży zaledwie od 1,5 do 2 kg, a jego nogi mają średnicę zbliżoną do średnicy ołówka. To najmniejsze ssaki kopytne na świecie. Maluchy te prowadzą nocny tryb życia, najbardziej aktywne są o poranku. Nie tak łatwo więc je obserwować, nawet w ogrodach zoologicznych. Kanczyle są roślinożerne, jednak lubią uzupełniać dietę o niewielkie bezkręgowce, np. larwy mącznika.
Ze względu na niewystarczającą ilość danych i trudność zaobserwowania ich w naturze, zwierzęta te posiadają kategorię DD (Data Deficient) w Czerwonej Księdze IUCN zagrożonych gatunków. Ogrody zoologiczne prowadzą dla niego program hodowlany (EEP) mający zapewnić trwanie i rozwój populacji tych zwierząt w ogrodach zoologicznych zrzeszonych w międzynarodowych organizacjach.
W Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym kanczyle zamieszkały w 2020 roku. Od tego czasu stanowią jedną z największych atrakcji stołecznej menażerii. /jn/
Obejrzyj relację warszawskiego ZOO:
Źródło: Warszawski Ogród Zoologiczny
Foto: Marcin Jezierski, FB Warszawski Ogród Zoologiczny